I když název není všem známý, jedná se o onemocnění, které je v současné době velice rozšířené. Syndrom neklidných nohou trápí ženy i muže skoro všech věkových kategorií a projevuje se brněním, svěděním, mravenčením nebo křečemi v končetinách, což může pacienta pořádně potrápit.
Nejasné příznaky
Nevýhodou bývá, že běžné příznaky jsou lehce zaměnitelné s jinými a zcela běžnými situacemi. Pokud si například přeležíte končetinu nebo jen nemáte dostatek hořčíku, můžete trpět stejnými problémy.
Pokud vás ale trápí déle a řešení se vám zdá jako nemožné, možná se potýkáte právě se syndromem neklidných nohou.
Zanedbaná léčba způsobuje trvalé následky
Jestliže je pacient k příznakům lhostejný, často může dojít až k pokročilejší fázi, kdy se tvoří křečové žilky na nohou, bolestivé otoky nebo vážnější forma svědění, které pak omezuje v běžném životě.
Delší chůze, sezení, ale také klid může následně způsobovat muka, která zprotiví každou situaci, proto je vhodné přistoupit k léčbě hned, jakmile jsou zpozorovány první příznaky. Lékař vše posoudí pomocí několika krátkých vyšetření a přistoupí k lehké nebo razantnější léčbě, kterou vyhodnotí na základě závažnosti stavu.
Proč syndrom zasáhl právě vás?
Ptáte se, jak se u vás podobný problém mohl objevit? Tuto otázku si v současné chvíli ještě stále klade většina lékařů. Viní zejména genetiku a špatný životní styl ale zatím jde hlavně o teorie a názory.
Obvykle bývá syndrom neklidných nohou spojován i s dalšími vážnějšími onemocněními, které doprovází a jindy například s těhotenstvím, kdy je jen dočasný, ale přesto pro ženu velmi nepříjemný. Neváhejte jej řešit i v případě, že se jedná jen o občasné projevy, jelikož se stav může vždy časem zhoršovat a způsobovat obtíže, které se budou léčit déle.
Foto: Freepik