Většinu lidí to zasáhne plnou silou. Rozbije se vnitřní pouto a pomyslné srdce spolu s ním. Podle nejnovějších poznatků jde o velmi vážný stav, který by se neměl přehlížet ani z medicínského hlediska. A rozhodně ne podceňovat.
Nebezpečné známosti
“Rozchody a nenaplněné lásky nejenže vyvolávají smutek, ale mohou skutečně vést k fyzické nemoci,” uvádí Günter H. Seidler, který je profesorem psychoterapie na univerzitě v německém Heidelbergu.
Většina lidí má za to, že milostné trápení za nějakou dobu přejde. Jenže bolest může přetrvávat klidně dva roky. “A někdy také celý život,” dodává Seidler. “Lidé se s rozchody vyrovnávají různě. Někteří se okamžitě vrhnou do dalšího vztahu, ale zátěž z toho předchozího si nesou s sebou. To není moc dobré řešení.”
Ve svých praxích se psychoterapeuté setkávají nejčastěji s lidmi ve věku od 30 do 40 let, ale občas přijdou i sedmdesátiletí. Řada z klientů se po čase vyvázala ze vztahů, do kterých byli částečně nahnáni okolnostmi. Následně navázali opravdové vztahy z lásky. A když se takové rozpadnou, zažívají pocit prázdnoty.
Jak se projevuje syndrom zlomeného srdce?
Nezávisle na věku je třeba se podívat do svého nitra a říct si, co ve vašem životě má ještě smysl. Může to být naplňující povolání, koníčky, děti, přátelé apod.
Ve výjimečných případech může trápení z lásky a rozchodu vést dokonce ke smrtelnému onemocnění. Takové případy je třeba co nejrychleji rozpoznat a léčit. Nejčastěji jde o selhání srdce způsobené přílišným stresem. Takový stav už má i svůj název – Broken-Heart Syndrom, tedy syndrom zlomeného srdce.
Akutní fáze tohoto syndromu je poměrně krátká a trvá od jednoho do maximálně tří dní. Na první pohled se může zdát, jakoby dotyční trpěli infarktem. Bolí je na prsou, srdce nepracuje správně může dojít i k otokům plic. Jenže na rozdíl od infarktu jsou lidé se syndromem zlomeného srdce při správné péči do dvou měsíců většinou zcela zdraví.