Ta potvora se šíří rychleji, než jsme čekali. Brzy bude 4 tisíce nakažených každý den, říká parazitolog Flegr

Parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr správně předpověděl vývoj koronavirové epidemie až do dnešních dní. Také proto mu nyní média věnují tolik prostoru, aby nastínil, jak se podle jeho názoru bude situace vyvíjet dále. Flegr patří spíše mezi pesimisty a příliš nepotěší, že ho reálný vývoj epidemie v některých ohledech dokonce předbíhá. To nečekal ani on sám.

Ten malý rozdíl ho znervózňuje

Profesor Flegr na svém Facebooku před měsícem předpověděl, že hranici tisíce nových případů nakažených nemocí Covid-19 překonáme 11. září. Vzhledem k ošemetnosti takového tipování byl nebývale přesný. Skutečnost však jeho tip bohužel ještě překonala, protože se tak stalo o několik dní dříve. Nad tím by laik mávl rukou, ale nikoliv tak Flegr. Těch několik málo dní ho velmi znepokojuje. “Stejně mě to znervózňuje. Ten rozdíl je malinký. Ale jakmile je nějaký proces exponenciální, pár dní může znamenat obrovský rozdíl v celkovém výsledku,” řekl pro idnes.cz. “Ta potvora se šíří dokonce rychleji, než jsme předpokládali. A ty velmi nepříjemné důsledky tu mohou být ještě o měsíc dříve.” Nutno dodat, že k dnešnímu dni, tedy 13. září, překonala Česká republika hranici 1500 případů. Dynamika nárůstu je přitom značná a začíná připomínat exponenciální křivku.

Zkušený biolog Flegr si spočetl, jak by se to mohlo vyvíjet dále. “Brzy můžeme očekávat 4 tisíce nakažených denně,” uvedl předpověď, která by ještě před dvěma týdny působila nemístně, ale dnes už to zdaleka tak nevypadá.

Roušky jako největší pomocník

Podle Flegra musíme proti koronaviru použít jakoukoliv obranu, kterou budeme mít k dispozici. Kritizuje především bezstarostnost lidí, kteří se rychle opět začali houfně stýkat, objímat se, podávat si ruce atd. Také přestali nosit roušky a jen neochotně si je opět nasazují. “To je absurdní, tento virus se šíří aerosolem. A když se mu před dýchací cesty dá zábrana, tak se prostě od nakaženého nerozšíří,” řekl Flegr. Roušky nám podle něj mohou být velkým pomocníkem, dokud nedojde k objevení a dostatečné distribuci vakcíny. To však může trvat klidně ještě rok.

Jaroslav Flegr také doporučuje, aby byly uzavřeny vysoké a střední školy, a to pokud možno co nejrychleji. Přikláněl by se i k uzavření základních škol, ale tam vidí reálně pouze uzavření druhého stupně, protože pokud by opět došlo k tomu, že by doma musely zůstávat malé děti, znamenalo by to významné ochromení ekonomiky. A vláda už dříve uvedla, že k tomu již nedojde.

Foto: Facebook Jaroslava Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments