Tajná daň v Česku. Nic netušícím lidem sebere celou třetinu úspor. Zachrání se tak státní rozpočet

Mohlo by to skoro vypadat, že jsme se vymanili z nejrůznějších ekonomických trablů, které Českou republiku v minulých měsících tak silně sužovaly. Jde však spíše o iluzi, protože ve skutečnosti jsme se z hospodářského hlediska nedostali ani na úroveň roku 2019. A podle některých názorů to bude trvat až do roku 2026, než se tak stane. To nejsou zrovna příznivé vyhlídky.

Přišlo to nečekaně

Navíc se tu přihodila opravdu nemilá věc, kterou řada ekonomů označuje jako skryté zdanění české populace. Ačkoliv veřejně se mluví o tom, že se na daních přidá jeden dva procentní bodíky, reálně tu proběhlo něco mnohem masivnějšího a zejména pro úspory domácností více devastujícího.

Jednou stranou této mince bylo zdražování, kdy dnes vidíme, že za běžné produkty platíme často i dvakrát více než dříve. Nárůst cen je markantní prakticky u všeho. Asi nenajdeme jediný segment, kde by k němu nedošlo. Jenže to je jen část problému. Tou druhou je skutečnost, že inflace reálně znehodnotila úspory obyvatelstva.

Ekonom Tomáš Havránek to nazval jednoznačně. Podle něj to je zkrátka uvalení majetkové daně. Nikoliv však na veškerý majetek, protože třeba vlastníci nemovitostí jsou z obliga (na ně se zase chystá navýšení nemovitostní daně). Týká se to těch, kdo své úspory drželi v bankách a těch, kdo zkrátka vsázeli na to, že si peníze budou držet svou hodnotu.

Foto: Shutterstock

Peníze ztratily kupní sílu

Ostatně Česká národní banka deklaruje, že inflace by ročně měla být přibližně dvě procenta, což sice určité znehodnocení peněz představuje, ovšem velmi pozvolné. Dlouhou dobu jsme na to byli zvyklí a lidé se na to dokázali adaptovat. Teď však přišel zlom. Inflace rychle pádí kupředu a za pouhé tři roky došlo k tomu, že peníze ztratily přibližně 30 % své kupní síly.

Zjednodušeně řečeno to znamená, že vaše úspory v bance se znehodnotily přibližně o třetinu, přičemž podle některých ekonomů bude období zvýšené inflace pokračovat, což bude znamenat další ztrátu hodnoty. Pokud měl někdo například 1 milion korun, najednou je jejich hodnota někde kolem 700 tisíc.

Je přitom zajímavé, že státu tento stav nijak zvlášť nevadí. Naopak, je vidět, že ho řadou svých opatření spíše podporuje, jak kritizuje ostatně i Česká národní banka. Ale i ta má máslo na hlavě, proti inflaci totiž měla bojovat s mnohem větší razancí. Stát může být ale spokojen, protože jeho enormní dluhy nejsou vůči HDP najednou tak hrozivé, jelikož se vlivem inflace nafukuje úplně všechno.

Foto: Shutterstock, zdroje: Český rozhlas, E15, ČNB

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
5 měsíců

2024 okradení důchodců, rozhlasová a televizní daň, daň z nemovitostí+80%, ceny naši energie,vody, mafie nám účtuje s překupníky nedoplatky a penále za plyn, vodu, energie které za 2 světové války dodávali do koncentráků ?!!

Tondiík
Tondiík
1 rok

Jak to jen ti komunisté dělali, že nebyla téměř žádná inflace?