Nádherné orchideje jsou chloubou každého pěstitele. Vykvetou i několikrát do roka, pouze však při správné péči. Ukážeme vám hned několik triků, jak se postarat o to, aby byly vaše orchideje plné květů.
Stres pomáhá kvetení
U orchidejí je zajímavé to, že na stresový faktor, jakým je například zatřesení, reaguje bujením květů. Mírný stres v podobě zatřesení květinou můžete použít například u můrovce (motýlí orchideje). Pokud se o ni budete dobře starat, vykvete vám bohatými květy i několikrát do roka, což u pokojových rostlin nebývá obvyklé.
Třesení rostlinou si můžete dovolit jen u zdravého stonku, a to v teplém a slunečném jarním dni. Rostlinu postavte k otevřenému oknu. V daný den nesmí být větrno, ale rostlina bude u otevřeného okna v mírném pohybu. Po celodenním osvěžování u okna osprchujte večer orchidej teplou vodou. Když postup budete opakovat během 14 dní třikrát, orchidej krásně nasadí květy.
Nejlepší podmínky pro pěstování orchidejí
Orchideje jsou trošku vybíravé na podmínky při pěstování. Potřebují světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Pěstuje je na parapetech u oken orientovaných na východní nebo západní stranu. Při pěstování orchidejí byste měli dodržovat teplotní rozmezí od 18 do 24 °C. Nižší teplotu můžete nastavit v noci, na 12 až 18 °C.
Zalévání orchidejí
Orchideje potřebují sice pravidelnou zálivku, neměla by být ale příliš častá. Substrát zvlhne, ale nesmí být dlouhodobě mokrý. Vždy mezi jednotlivými zálivkami musí být substrát dokonale suchý. Orchidejím do květu pomůžete pravidelným rosením listů. Použijte rozprašovač a do něj vlijte dešťovou vodu.
Orchideje hnojte
Na orchideje můžete zakoupit speciální hnojivo nebo použít některý z domácích receptů na výrobu hnojiva pro orchideje. Orchideje je vhodné hnojit jednou za 2 týdny v období, kdy jdou do květu. Odkvetlé květy a zvadlé stonky pravidelně odstraňujte.
Foto: Shutterstock