Zahrádkáři si po celá desetiletí, možná i staletí předávají rady a triky jak na co nejlepší úrodu, jak bojovat s plísní či jak plodiny pořádně hnojit. Někdy jde o babské povídačky, jindy však může jít o skutečně účinný tip, který nám třeba i zachrání úrodu.
Věda jménem zahrádkářství
Když pěstujeme zeleninu a ovoce na své vlastní zahrádce, pak se z nás stávají tak trochu vědci a experimentátoři. Potřebujeme, aby byla půda dostatečně vyživená, aby nebyla příliš překyselená, nemůžeme si dovolit ani moc suchou, ani moc mokrou zeminu. A pak přicházejí problémy s plevelem, parazity a plísněmi.
Skoro se zdá, že tenhle boj snad ani nikdy neskončí. Ale můžeme vás uklidnit – skončí, i když třeba jen pro tuhle jednu sezónu. Odměnou za hodiny dřiny vám pak s trochou štěstí bude celá hromada vynikající domácí zeleniny a ovoce.
Jedlá soda
Jedlá soda je takový všelék na skoro všechny problémy v domácnosti, ale i na zahrádce. Hodí se především v boji proti plísním – stačí rozmíchat polévkovou lžíci jedlé sody ve zhruba 4 litrech vody a tímto roztokem zeleninu zalévat nebo potírat její listy. Jedlá soda by si s plísněmi měla hravě poradit!
Bramborový škrob pro papriky a jód pro jahody
Při pěstování paprik rozhodně využijete sílu bramborového škrobu. Stačí přidat pár špetek k sazenicím a poté jednou za čas přisypat trochu škrobu do hlíny – papriky porostou jako živé a budou plné vitamínů a síly.
Jahody zase můžete zalévat roztokem jódu – připravte si 1 kapku jódu na litr vody, dobře rozmíchejte a poté zalévejte mladé rostlinky.
Potíže se slimáky?
Vyzkoušejte hořčičný prášek. Rozemelte hořčičné semínko, smíchejte jej s vodou a poté tím pokropte půdu kolem vaší zeleniny. Hořčice bude slimáky pálit a dvakrát si rozmyslí, jestli se budou zkoušet nakrmit zrovna na vaší zahrádce. Je to jednoduchý trik, který rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Foto: Shutterstock, zdroj: Inhabitat, Thegardeningcook