Tak to prasklo. Kdo má v Česká dům nebo byt, musí v roce 2024 splnit novou povinnost. Jinak pokuta půl milionu

Už brzy by se vám mohlo klidně stát, že budete muset zaplatit opravdu mastnou pokutu. Jak se totiž ukazuje, kdo má v České republice nějaký majetek, musí splňovat stále větší množství regulací a je to také finančně náročnější, třeba proto, že roste daň z nemovitých věcí. Teď se ale chystá něco vskutku velkého.

Mějte to raději v pořádku

Pravděpodobně jste slyšeli o tom, že v platnost vstoupil nový stavební zákon. Málokdo je z toho moudrý, protože z jedné strany slyší, že by to mělo zjednodušit stavební řízení, které je dnes velmi zkostnatělé a pomalé, ale z druhé strany zaznívají zase ty názory, že je to celé velmi pokažené a že to přinese paradoxně jen další zpomalení.

Většina lidí se však domnívala, že jde o opatření, které budou muset řešit především velké developerské firmy a okrajově se možná bude dotýkat i individuálních stavitelů, například v případě rodinných domků. Jak se ale ukazuje, zásah tohoto zákona je mnohem širší a stanovuje mnoho nových povinností.

Plná fáze stavebního zákona vstoupí v platnost až od 1. července 2024, a tehdy už byste měli mít v pořádku jednu věc, o které se příliš nemluví. Jde o to, že tato norma stanovuje, že musíte mít uchovánu projektovou dokumentaci, která odpovídá stavu, v jakém byla stavba postavena, případně zrekonstruována. Rozhodně tedy nestačí nějaké původní návrhy, když realizace potom proběhla úplně jinak.

Jak to bude probíhat?

Teď si zřejmě říkáte, že se to bude týkat pouze staveb, které se postaví po platnosti nového stavebního zákona. Tak to ale opět není. Vztahuje se to na všechny stavby v České republice i zpětně. Tedy pokud projektovou dokumentaci nemáte, budete si ji muset opatřit. Zkrátka tak, že si necháte projekt vytvořit podle toho, jaký máte dům.

Čtěte také: To je nápad. Daň z nemovitosti má být desetkrát vyšší. Češi už se nedoplatí a bude to dobře

A pokud se snad domníváte, že se to celé nějak přejde nikdo to vymáhat nebude, měli byste se dobře seznámit se sankcemi, které vám v případě nesplnění této povinnosti hrozí. Původně se totiž počítalo s pokutou “pouze” 200 tisíc korun. Nakonec se to ale pro jistotu zpřísnilo na 400 000 Kč, z čehož poměrně jasně vyplývá, že tady se tím někdo opravdu hodlá zabývat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments