Asi se shodneme na tom, že současná situace není z ekonomického hlediska pro domácnosti vůbec ideální. Ty totiž stále čelí vysokým cenám energií a potravin. Mnoha z nich se jen tak tak podařilo přizpůsobit své rozpočty a teď doufají, že se situace začne zlepšovat.
Slevy pryč
V těchto ohledech tomu tak skutečně může být. Potraviny už nemají příliš kam zdražovat, protože by je tady už nikdo nekupoval a energie mohou dokonce zlevnit. Jenže úlevu to zřejmě představovat nebude. Přichází totiž stát, který si říká o více peněz.
Neustále se nám opakuje, že daně se zvyšovat nebudou, a skutečně – v rámci konsolidačního balíčku se na procentuální výměr daně z příjmů nesáhlo. To ovšem neznamená, že poplatníci, zejména pak ti nejchudší, nebudou platit o poznání více. Zruší nebo omezí se totiž celá řada slev na dani.
Tou nejdůležitější je sleva na manželku, která letos činí téměř 25 tisíc korun a je vítaným přilepšením do rozpočtu těch, kdo žijí v podstatě z jedné výplaty. Tato sleva se ale nově omezí a bude možné ji čerpat pouze v případě, že se manželka stará o dítě do tří let věku. Dosud žádná taková podmínka přitom neplatila.
Nepříjemné změny
Zruší se také takzvané školkovné, kdy si lidé z daní mohli odečíst platbu za umístění dítěte do předškolního zařízení. Aby toho nebylo málo, stát zlikviduje také slevu na studenta ve výši 4020 korun, čímž znevýhodní studenty do 26 let, kteří vykonávali i nějakou tu práci.
Aby toho nebylo málo, musíme se připravit také na změny v dani z přidané hodnoty, kdy se přeskládá spousta zboží z jedné sazby do druhé. Bohužel to ale dle odborníků bude znamenat pohyb cen vzhůru. Pokud se totiž něco přesune do nižší sazby, nezlevní se to, ale obchodník si pouze navýší marži. Naopak přesun do vyšší sazby přenese na zákazníka plně a možná si ještě něco přirazí.
Foto: Shutterstock