Většina lidí si myslí, že přechodem prochází pouze ženy a možná se k tomuto názoru přikláníte i vy. Pravda je ovšem taková, že tzv. přechod, kterým se u žen označuje období klimakteria, jednoho dne čeká i na každého muže. Ať si to připustí či nikoli.
Přechodem prochází i muži. Vážně!
Kroutíte nad tím hlavou a říkáte si, že je to hloupost? Pak věřte, že není. I muži stárnou, jednoho dne se zub času podepíše na každém z nás, ať už se jedná o muže či o ženu. Zatímco u žen se období přechodu nazývá klimakterium, u mužů se tohle období nejčastěji označuje jako andropauza.
Jde o období, ve kterém mužům začíná klesat jejich výkon, dochází i k poklesu sil a energie. Jak je známo, muži jsou tvorové ješitní a jen málokterý z nich si přizná, že prochází přechodem.
Jak vypadá mužský přechod?
Určitě je důležité zmínit, že u mužského přechodu je to trochu jinak, nežli v případě přechodu či menopauzy u ženy. Hned prvním rozdílem je, že nepřichází tak často, jako klimakterium, ale co se příznaků týče, jsou si tahle období poměrně podobná.
U mužů nedochází k zastavení hormonální tvorby, protože ta je zachována až do poměrně vysokého věku, ale dochází k jejímu pozvolnému poklesu – laicky řečeno je muž stále méně a méně aktivní. Mezi další projevy mužského přechodu patří nižší sexuální výkonnost, snižuje se libido a objevit se mohou i muži tolik neoblíbené a nežádoucí poruchy erekce.
Co ovlivňuje mužský přechod?
Nutno dodat, že stejně jako projevy či intenzita se i období, ve kterém se andropauza u muže objeví, je velmi individuální věc a u každého muže to může být jinak. S tím souvisí i ovlivňující faktory, které mají menší či větší vliv na mužský přechod.
Mezi příčiny proto můžeme zařadit například kouření, nadváhu a obezitu, pití alkoholu, dodržování nejrůznějších diet, nadměrnou stresovou zátěž nebo míru pohybové aktivity.