Šetření v domácnosti je velkým tématem posledních měsíců. Šetříme na potravinách, elektřině, ale také na vodě. Kromě toho, že se většině z nás snaží primárně ušetřit peníze, jde také o ekologická témata. Můžete ve své domácnosti něco změnit tak, abyste šetřili vlastní peněženku i přírodu?
Myčka a šetrné praní
Základem úsporného zacházení s vodou je pořídit si domů myčku. Jde sice o jednorázovou větší investici, ale pokud si ji pořídíte, budete dlouhodobě šetřit platby za vodu i její spotřebu, protože vyplýtváte mnohem méně vody, než kdybyste nádobí myli v ruce.
Stejně jako pro myčku i pro praní prádla je vhodné používat šetrné a ekologické programy (všechny moderní spotřebiče je už mají). Řiďte se potom pravidlem, že myčka ani pračka se nepouští poloprázdná – vždy je vhodné počkat, až budete moct spotřebič zcela naplnit.
Nainstalujte si na toaletu dvě splachovací tlačítka
V restauracích, nákupních centrech a na dalších veřejných místech je běžné vidět toalety se dvěma tlačítky na splachování – jedním menším a druhým větším. Když si toto zařízení nainstalujete i doma, pomůže vám to šetřit vodu na splachování, neboť menší tlačítko spotřebuje mnohem méně vody na jedno spláchnutí.
Ekologicky smýšlející lidé, kteří žijí tak, aby šetřili naši přírodu, pak často splachují dešťovou vodou nebo již použitou vodou, například sebranou při mytí nádobí nebo při koupání.
Sbírejte vodu na zalévání
Jestliže máte zahradu, je jasné, že především v horkých letních měsících na její zalévání spotřebujete velké množství vody. Zkuste si ji za deštivých dnů nachytat – ideální jsou sudy nebo barely, ale můžete začít alespoň s pár kýbly nebo třeba starými kastroly. Nachytaná voda se vám pak bude v suchých dnech rozhodně hodit. Nemusíme přece zalévat trávník pitnou vodou!
Stojí také za to se zamyslet, zda v letošní sezóně napouštět zahradní bazén. Přírodě totiž naše koupání v domácích bazénech neprospívá a naše peněženka tím také trpí.
Foto: Shutterstock