Není většího zklamání pro chovatele slepic, než když slepice málo snáší. Četnost snášení vajec ovlivňuje stáří slepice, její plemeno, říje, pelichání a také dostatek denního světla, takže každé slepici se může stát, že je dočasně „nevýkonná“, nicméně odborníci dokáží poradit, jak zařídit, aby vaše slepice snášely vejce každý nebo skoro každý den.
Výběr vhodného plemena
Nejprve se ujistěte, že chováte plemena slepic, která byla určena ke snášce, a ne na maso. Mezi nejnosnější plemena patří tzv. hybridky (Isabrown, Dominant), Plymutky, Leghornky a Sussexky. Tyhle slepice vám snesou za rok 180–300 vajec, a to je slušné. Pokud chováte slepice na maso, plného košíku vajec se jen tak nedočkáte.
Kvalitní krmivo
Nosné slepice nestačí krmit jen tak tak, aby přežily. Potřebují dostatek výživné potravy, pak snášejí velice často, a navíc vejce zdravá a velká. Kromě klasického krmiva občas obohaťte slepicím jídelníček o ovoce, zeleninu, moučné červy a další zdravé pochoutky. Nezapomínáme ani na každodenní výměnu vody za čistou a na dostatečný příjem vápníku.
Volný výběh
Slepice, které stráví dostatek času na světle, kladou více vajec. Navíc jim prospívá pohyb a také zobání trávy. Jedině slepice s volným výběhem budou snášet kvalitní vejce uspokojivě často.
Péče o kurník
Slepice potřebují čisté místo na hnízdění a také pohodlnou podestýlku. Slámu, dřevěné hobliny, případně natrhané recyklovatelné noviny, ty jsou zadarmo. Kurník i výběh je také potřeba pečlivě zabezpečit před predátory. Slepice potřebuje být v bezpečí.
Kontrola slepic
U slepic kontrolujeme jejich fyzický stav, jestli nemají zlomeniny, tržné rány, zkrátka zda nepřišly k úrazu. Jednou za čas také prohlédneme, jestli se na nich neusadil nějaký parazit.
Když se budete řídit těmito radami, slepičky vám budou nést jedna radost.
Foto: Shutterstock