Digestoř je v kuchyni téměř nezbytným pomocníkem, ale čas od času se může stát, že nefunguje tak efektivně, jak bychom si přáli. Přítomnost usazenin a mastnoty na digestoři může být nejen estetickým problémem, ale také může významně ovlivnit její funkci. Pravidelná údržba a čištění digestoře je tedy klíčové.
Kdy je třeba digestoř čistit
Signálem k tomu, že je čas digestoř vyčistit, může být její zvýšený hluk a snížená schopnost eliminovat pachy. Důsledkem zanedbaného úklidu může být zvýšená zátěž motoru a ventilátoru, v extrémních případech může hrozit i riziko požáru v důsledku nahromadění tuku ve filtru.
Není zde konkrétní pravidlo, jak často by měla být digestoř čištěna. Frekvence čištění závisí především na tom, jak často připravujete smažené pokrmy nebo kolik času trávíte vařením. Některé moderní digestoře jsou vybaveny indikátorem znečištění filtrů, který vás upozorní, kdy je čas na úklid.
Vnitřní čištění je zásadní
I když může být lákavé pouze otřít digestoř zvenčí a nechat ji vypadat čistě, to na její efektivní fungování nestačí. Klíčovým krokem v údržbě je správné vyčištění filtru. Na pomoc si vezměte čpavek a líh. Vyjmutý filtr na noc vložte do sáčku naplněného čpavkem, ráno ho poté důkladně opláchněte pod horkou vodou a vyčistěte lihem.
Pokud jsou nečistoty velmi odolné, je možné filtr namočit do slané vody s přídavkem kyseliny citrónové. Nechte působit 15 minut a poté ho důkladně opláchněte horkou vodou.
Prevence je klíčová
Jedním z efektivních způsobů, jak zabránit nahromadění mastnoty a usazenin v digestoři, je její pravidelné čištění po každém vaření. Tím se vyhnete postupnému hromadění tuku a dalších nečistot, které by mohly způsobit problémy. Jemný hadřík namočený v teplé vodě s trochou saponátu může být ideální nástrojem pro rychlé očištění po každém použití.
Foto: Shutterstock, zdroj: Cleanipedia, thespruce