Chlorovaná voda není pro naše zdraví kdovíjakým přínosem. Zatímco v některých domácnostech je voda tekoucí z kohoutku více chlorovaná, jinde přítomný chlor obyvatelé domácnosti až tolik necítí. Voda, kterou si čepujeme každý den z kohoutku, by v ideálním případě neměla přesahovat více jak 0,3 mg chlóru na 1 litr. Bohužel ne vždy je tomu skutečně tak a množství chloru na jeden litr vody je tak kolikrát nad limitem…
V čem je chlorovaná voda tak špatná?
Možná jsme vás teď zaskočili, protože jste si až do této chvíle mysleli, že když vám voda doma teče z kohoutku, nepředstavuje pro vás žádnou hrozbu. Nezoufejte si, tohoto přesvědčení se drží většina lidí, protože když je něco volně dostupné a mají to doma všichni, tak to přeci musí být v pořádku. Jenže ne, nemusí.
Dlouhodobé pití nadměrně chlorované vody může způsobit celou řadu zdravotních obtíží. Jako příklad můžeme uvést například vznik astma nebo alergií, objevit se mohou kožní problémy, dýchací potíže a v tom nejhorším případě se pak může jednat i o rakovinu močového měchýře. Nejčastějším nežádoucím jevem, který se pojí k užívání chlorované vody, jednoznačně patří osteoporóza, což je stav, při kterém chlor vytěsňuje z těla jód a tím pádem poškozuje štítnou žlázu. V důsledku toho tělo po určité době nedokáže kvalitně zpracovávat vápník, díky čemuž vzniká osteoporóza.
Dá se chlorovaná voda nějak “vyčistit”?
Na tuhle otázku se možná právě teď ptáte i vy. Zajímá vás, jestli se dá chlor, který je v pitné vodě nedílnou součástí, nějakým způsobem odstranit. A odpověď? Lze to!
První variantou je pití odstáté vody, kterou si nalijete třeba do sklenice a necháte ji pár minut stát, přičemž chlor z vody vyprchá. Další metodou je používání speciálních konvic s filtrem, který má za úkol chlor přefiltrovat a vám dále nabídnout pouze čistou vodu. Do třetice všeho dobrého lze vsadit i na převařování vody, což je ale poměrně zdlouhavé, protože pak musíte čekat, než voda vychladne.