Voda tvoří celých 70 % tělesné hmotnosti, a tak nedá příliš mnoho přemýšlení, že aby bylo tělo zdravé, musí být především dobře hydratované. Pokud dojde ke snížení objemu vody v těle, dochází logicky k vyšší koncentraci soli, což pro změnu vede k horší funkčnosti důležitých orgánů, jako jsou ledviny nebo srdce.
Jak ale udržovat vody v těle dostatek? Jasným signálem je žízeň, ale ta už je příznakem skutečnosti, že hospodaření s vodou v těle bylo narušeno. Orientovat se můžete také podle dalších tělesných signálů.
Barva moči
Moč by měla být světle žlutá. Pakliže ztmavne, je příliš koncentrovaná a neobsahuje dostatek vody. Pakliže se dostatečně napijete, měla by opět do několika hodin zesvětlit.
Frekvence močení
Nejen barva, ale také frekvence moči je důležitá. Za účelem močení byste měli toaletu navštívit čtyřikrát až pětkrát denně. Je-li to ve vašem případně výrazně méně, doplňte tekutiny.
Suchá pokožka
Špatně zavodněný organismus se projevuje také přímo na kůži. Výsledkem bývá nejen suchá, ale také tuhá až šupinatá kůže. Nejdříve se objeví na místech, kde se voda rychle odpařuje, například na kloubech na rukou. Zejména ženy v takových případech používají krémy na ruce, přitom by stačilo dostatečně pít.
Hlad
Ne, nespletli jsme se. Obecná poučka sice říká, že příznakem nedostatku tekutin je žízeň a nedostatku potravy zase hlad. Ale ten se může projevit také při špatné hydrataci organismu. Lidé, kteří málo pijí, mají proto vyšší sklon k obezitě.
Únava
Unavení nemusíte být jen proto, že málo spíte. Voda je nesmírně důležitá pro krevní oběh a okysličení těla. Pakliže jste unavení přesto, že dost spíte, zkuste zvýšit příjem tekutin. Uvidíte, jak vám energie naroste.
Zácpa
V případě, že v organismu celkově schází voda, odčerpává ji tělo právě ze střev, kde ji potřebuje relativně nejméně. Výsledkem je tuhá stolice, která může způsobit zácpu