Nemůže být pochyb o tom, že mají bylinky velkou sílu. Známe ty, které pomáhají při nachlazení, nevolnostech nebo prospívají cévám. Představíme vám nápoj, který má sytě červenou barvu, je osvěžující a sáhnout by po něm měli lidé s cukrovkou a vysokým tlakem.
Poznejte léčivý ibišek
Na mnoha zahradách můžeme vidět krásnou rostlinu s bílými nebo fialovými květy. Jedná se o okrasný ibišek syrský, který je odolnou venkovní rostlinou, ale s neduhy nám příliš nepomůže. Známe však i ibiškovec jedlý s plody okra. Roste v severní Africe a ve Středomoří. V tropických zemích můžete narazit na ibišek čínský, ten má krásné rudé květy.
Léčivý ibišek súdánský
Kromě výše zmíněných druhů známe i ibišek súdánský. Je výhradně pěstován pro výrobu čajů a výluhů, které se získávají z jeho květů. V severoafrických státech se můžete běžně setkat na trzích s jeho sušenými květy. Květy se dají zakoupit v celku nebo lámané či drcené. Jestliže si u nás dáte ovocný čaj, můžete si být jisti, že je do něj přidán i květ ibišku, pokud výrobce chce získat sytou červenou barvu.
Využití ibišku v lékařství
Léčivý je čaj z ibišku, ale rostlina je medodárná a plná minerálů. Stonky a mladé listy se pojídají, jsou bohaté na vápník, niacin, riboflavin a železo. Ze semen se lisuje olej. V potravinářství se ibišek používá jako barvivo a objevíme jej i v textilním průmyslu. Stonky se používají k výrobě látek.
Ibiškový nápoj
Z květů lze uvařit čaj běžným spařením, ale pro vyšší účinnost se vaří velké množství ibišku do koncentrovaného nápoje. Popíjí se ledový a výrazně zředěný. Chuťově je mírně kyselý, proto se doporučuje přidat med nebo cukr.
Ibišek súdánský:
- květy obsahují vitamin C, železo a antioxidanty,
- je protizánětlivý a výrazně snižuje krevní tlak,
- u podezření na infarkt se používá k okamžitému snížení krevního tlaku (není náhrada léků),
- pití navečer má uklidňující účinek,
- redukuje cholesterol,
- pročišťuje krevní oběh,
- snižuje hladinu cukru a redukuje inzulin,
- podporuje hubnutí.
Foto: Shutterstock