Tesco zákazníkům odhalilo, jak správně skladovat brambory. Díky tomu vydrží čerstvé půl roku

Brambory jsou úžasnou potravinou, bez které by naše kuchyně nebyla tím, čím je. Ale jejich skladování někdy může být trochu složitější. K tomu, aby nehnily, neklíčily či nesládly, potřebují speciální podmínky.

Tma a chlad

Bramborám se nejlépe daří na místě tmavém a chladném, ideální teplota se pohybuje kolem 4 °C. Pokud je teplota vyšší, brambory začínají klíčit. Pokud je teplota nižší, tvoří se v nich cukry, takže sládnou. Proto je nikdy nedáváme do lednice. Pokud bychom vystavili brambory přímému slunečnímu svitu, začnou zelenat a tvořit solanin, který je ve vysoké koncentraci pro člověka jedovatý. Brambory skladujeme při vlhkosti 90 %. Vyšší vlhkost způsobuje hnědnutí nebo plesnivění, nižší zase scvrkávání a vysychávání. Uskladněné brambory také potřebují cirkulaci vzduchu.

Papírové pytle nebo krabice

V žádném případě brambory nepřechováváme v plastových taškách a sáčcích, to má za následek vlhnutí a plíseň. Zvolíme raději krabice nebo vhodné papírové pytle. Aby mohl cirkulovat vzduch a nebyla překročena doporučená míra vlhkosti.

Kontrola

Pokud máte některé brambory trochu poškozené, oddělte je od těch prvotřídních a skladujte zvlášť. Vydrží kratší dobu a mohly by nakazit brambory zdravé. Takovou kontrolu provádíme pravidelně. Tím zamezíme šíření hniloby.

Jsou brambory zdravé?

Rozhodně. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů, jsou zdrojem antioxidantů, snižují riziko srdečních chorob, cukrovky a některých druhů rakoviny. Pomáhají udržovat optimální hladinu cukru v krvi, posilují imunitu, podporují trávení a bojují proti známkám stárnutí.

Bramborové zajímavosti

  • Ludvík XVI. se společně s Marií Antoinettou zdobili bramborovými květy, aby přispěli k popularizaci brambor.
  • Největší bramborová hlíza na světě vážila 3,76 kg a vypěstovali ji ve Velké Británii.
  • Brambory se v roce 1995 na palubě raketoplánu Columbia vypravily do kosmu.
  • Brambory se mohou pyšnit spoustou nářečních pojmenování. Mezi nejznámější patří: zemáky, erteple, kobzole, krumple, bandury, grule, grumbíry a jablóška.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments