Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory nad 70 let. Jenže zatímco dříve jsme se domnívali, že to je způsobeno právě věkem, dnes už víme, že riziko je s ním spojeno jen nepřímo. Je pouze větší pravděpodobnost, že starší člověk má také jiné závažné choroby, kterých pak Covid-19 může využít a celkový stav pacienta zhoršit. Jak uvedl hlavní epidemiolog Roman Prymula, zdravý osmdesátník se může s nemocí popasovat lépe než mladý člověk, který trpí jiným chronickým onemocněním, například vysokým krevním tlakem nebo diabetem.
Genetická výbava a imunitní systém
Utěšovali jsme se, že mladí jsou proti koronaviru do značné míry imunní, a když už u nich nemoc propukne, nebude mít tak závažný průběh. Ale když začali umírat dvacetiletí nebo dokonce malé děti, u kterých žádná nemoc zjištěna nebyla, bylo jasné, že se přístup ke koronaviru musí přehodnotit.
Vědci a lékaři se tak snaží odpovědět na otázku, proč koronavirus vážně postihuje a v některých případech i zabíjí zdravé mladé lidi. Podle lékaře Sanjaye Gupty to může souviset s genetickou výbavou. Průběh nemoci má co do činění s enzymem ACE2, který najdeme na povrchu buněk. Jeho variace rozhodují o tom, jak snadno se koronavirus dostane do buněk tvořících plíce. V některých případech pak lékaři pozorují také jakési “tvrdnutí plic”. To podle všeho způsobuje příliš nízká produkce surfaktantů, tedy látky, jež zajišťuje flexibilitu plicního orgánu.
Často se zmiňuje také příliš silná reakce imunitního systému. Ta je obzvlášť zrádná, protože systém, který je v těle proto, aby nás chránil proti patogenům, jakým je právě koronavirus, vyvolá tak prudkou odezvu, že poškodí plíce či další orgány. Vynikající imunitní systém se tak může stát spíše přítěží a Covid-19 díky tomu skolí třeba i trénované sportovce.
Silná reakce imunitního systému se dává do souvislosti také s virovou náloží, kterou ten který pacient má. Ukazuje se totiž, že průběh nemoci může záviset na tom, jaká dávka viru se nám do těla dostane. Pokud je ho hodně, může začít zlobit dvěma způsoby. Buď vyvolá právě silnou imunitní reakci, nebo imunitní systém sám probourá.
Zrádná virová nálož
Někteří odborníci se domnívají, že mladí lidé mají obecně vyšší virovou nálož. Je tomu proto, že tolik nedbají pravidel pro vlastní ochranu, jako je dodržování rozestupů, vyhýbání se fyzickým kontaktům apod.
Teorii o virové náloži potvrzují zejména zdravotníci, u kterých je často zaznamenáván velmi těžký průběh nemoci a výjimkou bohužel nejsou ani úmrtí mezi zdravotnickým personálem. Zde je vysvětlení naprosto jednoduché: lékaři a sestry přicházejí do styku s velkým množstvím nakažených, a tak se může stát, že v krátké době dostanou koronaviru naloženo hned několikrát. Taková dávka může imunitní systém velmi rychle ochromit.
Zprávy ze Spojených států amerických, kde je aktuálně nejvíce oficiálně zjištěných nakažených a zároveň se předpokládá, že jde o velmi přesné údaje (na rozdíl třeba od těch čínských), hovoří o tom, že 40 % pacientů s koronavirem vyžadujících hospitalizaci je mladších 55 let. Celá pětina potom spadá do věkové skupiny 20 až 44 let. O této skupině se coby o rizikové mluvilo už dříve.
Foto: Shutterstock