Mnoho lidí, kteří prodělali infarkt, tvrdili, že byli ze svého zdravotního stavu překvapení. Cítili se dobře, zvládali podle svých slov život bez problému a najednou je zastihla prudká bolest na prsou. Pak už jen pamatují zásah v nemocnici a následná opatření, která měla vést ke zlepšení jejich stavu. „Jak se to mohlo stát?“ ptali se. Přečtěte si, jak se infarkt nenápadně projevuje, a předejděte podobnému stavu.
Pocit sevřené hrudi
Začněme nejčastějším příznakem, kterým je právě zmíněný tlak na hrudi. Pacient má najednou pocit, silného stažení těla mezi prsy. Špatně se mu dýchá, cítí nevolnost a nemůže běžně fungovat. V takovém případě, kdy je zjevné, že se může jednat o infarkt, nenechávejte nic náhodě a v co nejbližší době volejte záchrannou službu. Lepší je preventivně celý stav zkontrolovat, než jednat pozdě.
Únava, pocení a nevolnost
Situaci nepřehlížejte ani v případě, že vám znenadání dělají problémy i drobné aktivní pohyby, které jste před tím hravě zvládali. Vyběhnutí několika schodů, dobíhání na hromadnou dopravu nebo krátká procházka. Jakmile se nadměrně potíte, cítíte slabost nebo se nezvykle zadýcháváte, může být na vině infarkt.
I v takovém případě se vyplatí, se obrátit na odborníka. I kdyby nešlo o infarkt, může být viníkem jiná choroba, kterou odhalíte včas.
Příznaky nachlazení
Takové příznaky jsou nenápadné a mohou nadělat nejvíce škody. Lidé totiž únavu, bolest některých částí těla, zvracení a bolest hlavy připisují během roku chřipce nebo nachlazení. Vnímejte signály svého těla pozorně, protože nemusí jít jen o běžnou virózu.
Pokud si nejste jisti, navštivte odborníka. Příznaky, které se vám mohou jevit jako střevní chřipka, se nakonec mohou ukázat až ve chvíli kdy je pozdě. Teprve tehdy se dozvíte, že šlo skutečně o signály infarktu. Patříte-li do rizikové skupiny, například když máte infarkty v rodině, nepodceňujte situaci nikdy.
Lékař prohlédne i drobné náznaky, pokud jeho pomoc vyhledáte, a budete si tak jisti, že je váš zdravotní stav v pořádku.
Foto: Freepik