Naprostý šlendrián na českých úřadech přináší další zajímavé detaily z aktuální těžko uvěřitelné kauzy, kdy se lidem, ať už místním nebo cizím občanům, podařilo rozkrást desítky milionů korun na nejrůznějších dávkách, které má ve své gesci ministerstvo práce a sociálních věcí.
Jak se to mohlo stát?
Na vině je podle všeho nový elektronický systém, který ministerstvo spustilo v rámci snahy o zjednodušení vyplácení nejrůznějších dávek a příspěvků. Paradoxně měl ušetřit peníze, ale stal se pravý opak. Lidé rychle rozpoznali jeho slabiny a začali v něm doslova řádit.
Pravdou je, že to nebylo příliš obtížné. Jednoduše kolikrát stačilo vyplnit žádost několikrát a dávka se skutečně vyplatila vícekrát. Důvodem byla mimo jiné i skutečnost, že tento systém se nedokázal propojit s dalšími databázemi a technicky byl naprosto zoufalý. Například při žádosti Ukrajinců nedokázal rozpoznat, zda se tito lidé skutečně nacházejí v Česku, případně zda zde už náhodou nesehnali práci, nebo zda žádost podávají z jiné země.
Mohl se tak odehrát i otřesný případ Ukrajinky, na který přitom ve výsledku nepřišel sám úřad, nýbrž její banka, která nahlásila podezřelé pohyby. Pravdou je, že podezřelé skutečně byly. Na účet s do té doby nevýraznými pohyby totiž začaly ve velkém přicházet dávky. Celkem to bylo více než 1,3 milionu korun.
Namastili si kapsy
Tyto žádosti byly ve skutečnosti podávány z Ukrajiny. Prostředky přitom vyplatilo hned jedenáct úřadů práce v České republice. Všechny putovaly na jeden účet. Z toho byly potom vybírány a prostřednictvím řidičů autobusů posílány do zmíněné země.
Je přitom otázkou, kolik takových případů ve skutečnosti proběhlo. Nejde přitom říct, že se jedná pouze o činnost cizích státních příslušníků. Podobně se totiž podle všeho vyznamenali také Češi.
Celá záležitost je o to horší, že úředníci na problémy upozorňovali už delší dobu, ale jejich nadřízení jim nenaslouchali a tvrdili, že nový systém i přes určité potíže šetří peníze.
Foto: Shutterstock