Zdá se, že navzdory kritice se české obchodní řetězce nehodlají umoudřit a nastavit takovou cenovou úroveň potravin, aby byla pro občany České republiky únosná. Ostatně, jejich chování už zkoumá i antimonopolní úřad a dokonce ministerstvo zemědělství naznačuje, že tady něco hodně zavání.
Bude ještě někdo nakupovat v Česku?
Lidé už nicméně vzali osud do svých rukou a stále více jich české supermarkety prostě ignoruje. Drahé jsou totiž už i s využíváním akčních cen. Buď nakupují v nejlevnějších potravinách, kde je k mání prošlé zboží za zlomek ceny nebo vyrážejí do zahraničí, zejména do Polska nebo Německa.
Pověst opravdu levné země má hlavně Polsko, kam už se z Česka vypravují autobusové zájezdy, a to pouze za nákupy. Dopravci si stěžují, že opadl zájem o poznávací zájezdy třeba do Paříže, ale všichni chtějí za hranice do polské Biedronky.
Německo je v tomto ohledu poněkud upozaďováno, ovšem podle některých skutečně neprávem. “Tady už vůbec nenakupujeme. Jezdíme každých čtrnáct dní vlakem do Drážďan. Jízdné máme za polovic a tam si krásně nakoupíme,” říká paní Anežka s manželem Břetislavem.
Něco tu nehraje
“Nedá se to vůbec srovnávat. Ta úroveň je někde jinde, a to i v těch nejlevnějších obchodech, jako je Aldi nebo Netto. Mají špičkovou kvalitu o dvacet třicet procent levněji než u nás,” vyprávějí o svých zkušenostech.
Podivují se také nad tím, jak mohou tuzemské obchody stále vypadat tak, jak vypadají, prodávat nekvalitní zboží a ještě si za něj říkat mnohdy až nesmyslné částky. “U některých věcí, jako je třeba drogerie, jsou rozdíly do očí bijící. Na takové ceny se u nás nedostanou ani v letácích.“
Zdá se tedy, že v Česku trh skutečně nějakým způsobem selhává. Není totiž normální, aby bylo výhodnější jezdit nakupovat potraviny do země, kde mají lidé třikrát vyšší platy.
Foto: Shutterstock