Zajímavý způsob, jak si v zimě výhodně zatopit

Pokud máte obavy z toho, že v zimě nebude čím topit, případně za co, protože ceny energií se šponují do neuvěřitelných výšin, jistě vezmete zavděk fantastickým tipem od našeho čtenáře, pana Pavla Zikmunda z Jihlavy.

Skvělý způsob topení

Jediné, co budete potřebovat, jsou kamna na pevná paliva. O ta je v poslední době velký zájem, protože zajišťují určitou soběstačnost v momentě, kdy by skutečně vypadly dodávky plynu. Stále se však dají poměrně dobře sehnat a do zimy je času dost.

Následně už si stačí opatřit pouze dřevo. Jeho cena v poslední době také citelně stoupá, a tak není pro mnohé řešením si ho kupovat. Naštěstí existuje alternativa. Na dřevo totiž můžete vyrazit do lesů, a to jak těch státních, tak těch soukromých.

Vězte ale, že zde existuje určité omezení. Nemůžete zde sbírat jakékoliv dřevo. Nejširší kus může mít v průměru maximálně sedm centimetrů bez kůry. Pravdou je, že takové dřevo není do kamen zrovna ideální. Ovšem existuje pro to řešení.

Z takto získaného klestí totiž podle Pavla Zikmunda můžete velmi jednoduše vyrobit dřevěné brikety. Postačí vám zahradní drtička a lis na brikety. Pakliže je nevlastníte, počítejte s tím, že drtič stojí přibližně tři tisíce korun. Lis na brikety pak vyjde asi na pět tisíc korun. To je však dlouhodobá investice, kdy třeba drtičku můžete použít i jinými způsoby.

Foto: Shutterstock

Jak to správně udělat

Drtit byste měli klestí, které je co možná nejsušší a má kolem čtyř centimetrů v průměru. Čas od času přidejte papír, který je snadné získat. Využijte staré staré noviny, časopisy, krabice nebo kartony. Taková směs totiž výrazně lépe hoří. Neudělejte ale tu chybu, že byste přidali třeba karton od mléka nebo dárkové tašky, které obsahují řadu dalších látek.

Směs je potřeba slisovat v lisu na brikety a následně nechat získané palivo pořádně vysušit. Platí přitom, že suché budou tím rychleji, čím sušší klestí jste použili.

Tímto způsobem můžete vyrobit brikety na celou zimu. Jejich velkou výhodou je značná výhřevnost a zároveň i poměrně nízký dopad na životní prostředí. Pokud tak hledáte nějakou alternativu k drahému plynu, tady je řešení a navíc s možností zatopit si v podstatě zadarmo.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Emio
Emio
2 let

Kolik stojí lis a drtička? Nepočítám kolikrát bude cesta do lesa pro větve! Abych udělal pár kusů do kemen nebo kotle! Opravdu zase rada nad zlato!

Tomáš
Tomáš
2 let
Reply to  Emio

Kolik stojí lis a drtička, máte napsáno v článku, pod kterým komentujete. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že ani nejsou potřeba. Pokud není do lesa opravdu hodně daleko, stačí nebýt líný. Už přes 20 let na chalupě netopíme prakticky ničím jiným než dřevem z lesa.

Duds
Duds
2 let

Mám ještě lepší nápad, namočit to dřevo do sudu s olejem. Hoří perfektně a má dobrou výhřevnost.

Toky
Toky
2 let

Tak tenhle zlepšovatel viděl kamna jenom na obrázku a o lisování briket ani nezavadil.

Robert
Robert
2 let

A co “spálíte” elektrické energie při drcení a lisování,tak tou elektřinou můžete topit!!!

Jarda
Jarda
2 let

Až na to že z lesa už nemůžete vzít ani šišku ,to bejvávalo že lidi mohly sbírat klacky tet už ne (taky ty lesy podle toho vypadají) a další háček je v tom že ten lis na brikety nestojí 5000 ale 90 000 a je to spíš na piliny a ne na štěpku

Tomáš
Tomáš
2 let
Reply to  Jarda

Samozřejmě to platí stále.
A mimochodem, lidi mohl*i*

Jan
Jan
2 let

Hlavně cena jenom samotného kotle caa.20000-70000 Kč skoro zdarma a to chci vidět, jak budete v cizím lese krást dřevo a majitel bude přihlížet, nebo Vám to dřevo pomůže nosit do vozíku🤣🤣🤣👍

Tomáš
Tomáš
2 let
Reply to  Jan

Máte v článku jasně napsáno, že do 7 cm průměru si dřevo z lesa můžete naprosto legálně vzít. A majitel vám možná i poděkuje.

Michael
Michael
2 let

Až si koupíte kamna a drtičku, tak vyjde zákaz sběru klestí 😅

Monika
Monika
2 let

A teď ještě poraďte těm,co jsou v panelákach!

Aster
Aster
2 let
Reply to  Monika

Není problém – jistá skupina lidí si klidně rozdělává oheň přímo na podlaze uprostřed obýváku…když se smíříte s případnými následky…

Miroslav
Miroslav
2 let

Když mám přímotopy, musím si pořídit kotel do každé místnosti? A zadarmo? 🤨

Tomáš
Tomáš
2 let
Reply to  Miroslav

Nemusíte.

Tomáš
Tomáš
2 let

Tak to se mi moc líbí aspoň lidi začnou zase chodit po lesích po procházkách horší je že i ta elektrika je drahá a ta drtička má velkou spotřebu to už je lepší si koupit plynovou bombu a kamna a nechat si okno na mikro.To je vyjde levněji -prázdná láhev 500,- a to topení do 3000,-