Topení na celou zimu úplně zadarmo. Češi přišli na neskutečnou věc, je vyhráno

V současné době má řada lidí velkou obavu z toho, jak zvládne utáhnout cenu topení za letošní topnou sezónu. Zatím nám sice přeje počasí, které je velmi teplé a nenutí tedy topit na plné obrátky, ale roční koloběh je neúprosný a je naprosto jisté, že přijdou velmi studené dny, a to již velmi brzy. Stále však není pozdě učinit taková opatření, abyste za topení nemuseli platit žádné větší peníze, v ideálním případě vůbec nic.

Velmi zajímavý postup

Podobně nad celou záležitostí přemýšlel pan Aleš Kabrhel z Ostravy, který se podělil o řešení, na které přišel. Základem je velká soběstačnost z hlediska paliva, která by mu pomohla překlenout i období, kdy by případně plyn na topení nebyl vůbec dostupný.

Každopádně budete potřebovat kamna na tuhé palivo, o něž je opravdu velký zájem, avšak sehnat se stále dají. A pak už pouze sehnat nějaké to palivo, které do nich budete dávat. Nabízí se pochopitelně uhlí, avšak i toho je nedostatek a ceny významně vzrostly. Podobně je to s dřevěným řezivem, byť i to si můžete zkusit objednat.

Způsob Aleše Kabrhela je však odlišný. Chce totiž maximálně ušetřit, a tak vyráží do okolních lesů na dřevo. Je přitom jedno, zda jsou státní nebo soukromé. Musíte ale být obeznámeni s tím, co si můžete a nemůžete dovolit. Není totiž možné sbírat libovolné dřevo. To náleží majiteli lesů. Drobný sběratel má nárok pouze na klestí, přičemž to v průměru nesmí mít více než sedm centimetrů, a to bez kůry.

Foto: Shutterstock

Jak si vyrobit palivo

Možná si říkáte, co si s takovým klestím počnete, protože zatápět s ním není vůbec vhodné. Odpověď je jednoduchá. Je potřeba ho dále zpracovat, a to na skvělé dřevěné brikety. K tomu už potřebujete pouze drtičku na větve a pak také lis na brikety. Jde o investici ve výši několika tisíc korun, ovšem vyplatí se. Případně se na stroje můžete složit třeba se sousedy, případně jim za drobnou úplatu brikety z jejich klestí vyrobit.

Pro kvalitní dřevěné brikety je potřeba mít suché klestí. Výhodou je, že stačí opravdu drobné, v průměru by mělo mít kolem čtyř centimetrů. Aby brikety lépe hořely, přidávejte také papír v podobě novin, krabic, časopisů apod. Nepřidávejte ale potravinové kartony, které jsou vyrobeny z různých sloučenin.

Vyrobené brikety je potřeba nechat vysušit. Jak dlouho, to záleží především na tom, jak moc suché či mokré dřevo jste použili. Obvykle však vyschnou za pár týdnů.

Takto tedy získáváte skvělé palivo, které nijak zvlášť nezatěžuje životní prostředí, na rozdíl třeba od uhlí. Navíc skvěle a dlouho hoří, je velmi výhřevné a především levné.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hradil
Hradil
2 let

Jak poradite tem co bydli v pronajatych bytech chytrolini

Pavel
Pavel
2 let

Stačí koupit kamna, postavit komín, sehnat palivo atd. Vždyť je to tak jednoduché….

Velanova Květoslava
Velanova Květoslava
2 let
Reply to  Pavel

Jenże to má háček. Slavná EÚ uvažuje o tom, že bude zakázáno topit v krbech a kamnech na tuhá paliva kvůli ničení ovzduší. Lidè zakoupili kamna, zásobili se dřevem a EÚ zase přikazuje a zakazuje.Plyn nebyl, nyní je ho hodně, ale drahý stejně jako elektřina. Tak asi dojde na Markètčiny svetry.

Marie
Marie
2 let

Tento způsob vytápění znalý už naší předkové. Zy by jsme se od nich začali učit v tomto století??

Petr
Petr
2 let

To je tak, když je společnost zamořená hloupejma tetkama, které přestože o věci vědí úplný hovno, tím víc a opravdu “fundovaně” o tom píší..! A úplně nejhorší je, když rozhodují na evropské úrovni jako například Frau Makrela..?