Topení po celou zimu úplně zadarmo. Češi jsou nadšení, tohle všechno mění

Obavy z chladné zimy jsou u řady lidí skutečně hmatatelné. Zatímco dříve nikdo příliš neřešil, zda bude mrznout ještě v únoru nebo březnu a naopak jsme si dlouhé zimy užívali, dnes každý doufá v to, že bude chladné počasí co nejkratší. Každý stupínek dolů totiž znamená tisíce korun na nákladech v rámci konvenčního vytápění.

Bezplatný způsob topení

Češi jsou ale velmi vynalézaví, a tak nakonec přeci jen přišli na to, jak udržet svá obydlí příjemně vytopená, ale nezaplatit za palivo prakticky nic. O jeden ze způsobů se podělil Pavel Z. z Jihlavy, který je na něj náležitě pyšný a už teď v prvních opravdu chladivých dnech ho s úspěchem využívá.

Předpokladem celého postupu je vlastnictví kamen na pevná paliva. Mnozí je odpojili poté, co si nainstalovali plynové kotle, ale ve sklepě si je ponechali, a tak je připojují. Případně je možné takové kotle získat za příznivé ceny v bazarech.

Potom už je nutné získat pouze topivo. Drahé energie vedly k tomu, že ceny dřeva a uhlí vystřelily do nových výšin, a ačkoliv jsou stále levnější než plyn, my chceme něco ještě mnohem levnějšího, ideálně bezplatného.

Existuje však způsob, jak získat kvalitní dřevo na topení úplně zdarma. Vydat se na něj můžete do lesů, kterých je v České republice nepřeberně. V žádném případě zde ale nemůžete kácet stromy, případně řezat a odnášet ty už pokácené. Co však udělat můžete, je to, že si posbíráte klestí, které najdete. Pokud nepřesahuje v průměru sedm centimetrů, máte na něj právo, a to v jakémkoliv lese.

Foto: Shutterstock

Správný postup

Toto sesbírané dříví Pavel používá jako základ k výrobě kvalitních dřevěných briket. Potřebuje k tomu už pouze drtičku a lis na brikety. To nejsou drahá zařízení, pořídíte je za pár tisíc korun, dobře poslouží klidně i ty již použité. Navíc vám vydrží mnoho sezón a můžete jejich kapacitu za drobnou úplatu nabídnout třeba i sousedům.

Do drtičky dávejte klestí, které je maximálně vysušené a které nemá více než čtyři centimetry v průměru. Ideální je do směsi přidávat trochu papíru v podobě časopisů, novin či kartonů. Bude vám to pak lépe hořet. V žádném případě ale nepřidávejte umělé materiály, jako jsou třeba kartony od mléka.

Získanou směs potom vložte do lisu na brikety, odkud vám už vyjede hotové palivo. To je následně potřeba nechat vysušit, a to v závislosti na tom, jak moc suché či vlhké klestí jste použili.

Takto je možné získat brikety na období celé zimy. Velkou výhodou tohoto materiálu je skvělá výhřevnost a třeba oproti uhlí malý dopad na životní prostředí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments