Ačkoliv by se mohlo zdát, že ceny energií se vracejí do rozumných mezí, není to tak docela pravda. Jistě, z loňských rekordních úrovní už jsme trochu poklesli, byť je obvykle třeba vyjednat si nový tarif či smlouvu, což také neudělají všichni, avšak ceny plynu a elektřiny jsou stále velmi vysoké a rozhodně se nesnížily na úrovně, na které jsme tu byli dlouho zvyklí. A podle odborníků už se tak ani nikdy nestane. Budeme si zkrátka muset zvyknout na dražší energie.
Zvládne to každý
Pro mnohé domácnosti jsou přitom desítky tisíc korun potřebné dnes k vytápění bytu či domu elektřinou nebo plynem zkrátka příliš. A tak se poohlédli po jiných alternativách. Kupodivu takové existují a celý problém velmi jednoduše řeší.
“Už loni jsem za topení nezaplatil víc než pár stovek, a ani to by nebylo potřeba. Našel jsem úplně jiný způsob, a ten budu praktikovat také letos,” říká pan Jaroslav Mašek z Opavy. “Jednoduše si nasbírám klestí v lese, vyrobím z toho brikety a celou zimu topím zadarmo.“
Celou záležitost je vhodné popsat trochu podrobněji, aby se z ní mohly inspirovat také další domácnosti, které by rády ušetřily. “Samozřejmě budete potřebovat kotel na tuhá paliva. Bez toho se neobejdete,” vysvětluje pan Jaroslav. Možná máte ve sklepě nějaký odpojený, tak proč ho neoprášit. Případně se podívejte po bazarech, za rozumné peníze jich tam najdete docela dost.
Vlastnictví takového kotle představuje půl úspěchu. Jistě, můžete si koupit palivové dřevo nebo uhlí, které jsou levnější než plyn či elektřina, ale zadarmo rozhodně nejsou. Ovšem bezplatně si lze obstarat vlastní palivo a je to naprosto jednoduché.
Můžete ještě vydělat
“Na dříví chodím do lesa. Tam si ho mohu nasbírat, kolik chci,” vysvětluje Jaroslav Mašek. Upozorňuje ale, že to nemůže být lecjaké dříví. Ve veřejném i soukromém lese si totiž můžete bez obav posbírat pouze klestí, které má v průměru do 7 centimetrů. To ovšem naprosto stačí.
Vzhledem k tomu, že ještě nejde o plnohodnotné palivové dřevo, je třeba si ho uzpůsobit. K tomu budete potřebovat drtičku, kterou klestí nadrtíte. “Potom už ho vložíte pouze do lisu na brikety, ze kterého vám vyjedou hotové brikety, jež pak ztopíte,” říká Jaroslav. Ani jeden z těchto strojů není drahý, je možné je koupit z druhé ruky, případně se na ně složit se sousedy, se kterými si vyrobíte várku bezplatného paliva na zimu. Samozřejmě můžete pracovat trochu více a udělat si brikety i pro případný prodej. Každý po nich rád sáhne.
“Do drtičky dávejte pouze klestí do čtyř centimetrů v průměru. Musí být také maximálně suché. Já také přidávám nějaký ten karton, potom to lépe hoří,” dodává pár tipů Jaroslav, který už je opět v plných přípravách paliva na zimu.
Foto: Shutterstock
No ti nevim, lis na brikety ze neni drahy? A provoz toho lisu….