Topit pořád, nebo topení přechodně vypínat? Jen jeden způsob je správný, Češi dělají obrovskou chybu a mají proto vysoké nedoplatky

Snížení spotřeby energie v domácnosti je důležité pro úsporu finančních prostředků i pro životní prostředí. Kromě nastavení teploty vytápění můžete ovlivnit spotřebu také pečlivým plánováním a údržbou spotřebičů, jako je bojler. Snížení teploty o jeden stupeň Celsia může snížit spotřebu až o 6 %.

Energetických úspor se dá snadno dosáhnout malými změnami v každodenním životě, jako je krátké a účinné sprchování, praní zcela plné pračky a správným nastavení teploty při praní

Správné nastavení vytápění pomůže ušetřit energii

Regulace má udržovat nastavenou teplotu v jednotlivých místnostech a automaticky zařazovat topné útlumy v požadovaných časech. Snižování teploty přes noc umožňuje šetřit energii bez úplného vypnutí topení. To by naopak mohlo zapříčinit vyšší spotřebu při opětovném zapnutí. Ušetření energie při vytápění lze dosáhnout pomocí kontinuálního vytápění s periodickými topnými útlumy. Dlouhé zapínání vytápění způsobuje vyšší spotřebu energie a snižuje tepelnou pohodu v místnostech, protože se více ochlazují stěny a okolní předměty.

Jak zabránit úniku tepla

Únik tepla je důležitým faktorem pro úsporné vytápění domácnosti. Stará okna mohou způsobovat až 40% tepelné ztráty, což je ještě výraznější v bytových domech s větším poměrem plochy oken k fasádě. Řešením je výměna starých oken za nová s termoizolačními skly. Špatné těsnění lze snadno opravit pořízením silikonového těsnění.

Foto: Shutterstock

Nechte volný prostor kolem radiátorů

Efektivní proudění tepla v místnostech je zajištěno volným prostorem kolem radiátorů a topných těles. Dalším tipem, který by se vám mohl hodit, je nalepení reflexní fólie za radiátory – tato vychytávka zvyšuje účinnost vytápění.

Nastavte bojler na správnou teplotu

Víte, jak ušetřit teplotu při ohřevu vody? Stačí nastavit teplotu bojleru na 50°C. Tím se zabrání zbytečném ztrátám. Spotřeba energie může být ovlivněna také použitím úsporných sprchových hlavic a baterií s nižším průtokem vody.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments