Jejich konzumace prospívá střevům, poradí si s cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Navíc díky nim rychle zhubnete. Stačí si je dopřát několikrát denně a svému zdraví tak poskytnete velkou vzpruhu. Tyto poznatky vyšly ze studie publikované v časopise Journal of Nutrition, která se zaměřila na dospělé ve středním a vyšším věku. Vyplynulo z ní také, že konzumace potravin, jako je celozrnný chléb, ovesné vločky a hnědá rýže, chrání srdce před kardiovaskulárními chorobami.
Potraviny bohaté na vlákninu a antioxidanty
Výzkumu se účastnilo několik tisíc lidí ve středním a vyšším věku, a to po celých 18 let. Ze závěrů je jasné, že lidem, kteří jedli nejméně tři porce celozrnných potravin denně, se zúžil obvod pasu, klesl tlak a také hladina cukru v krvi.
Vědci z Tuftsovy univerzity tak mohli konstatovat, že konzumace celých a rafinovaných zrn po dobu 18 let ovlivnila pět rizikových faktorů srdečních chorob, a to váhu, krevní tlak, hladinu cukru v krvi, triglyceridy a hladinu cholesterolu. Z výsledků je jasné, že za každé čtyři roky v průběhu měření se zvětšil obvod pasu o 2,5 centimetru u lidí, kteří celozrnné potraviny téměř vůbec nekonzumovali.
“Naše zjištění naznačují, že konzumace celých zrn přináší mnoho zdravotních výhod včetně ztráty nadbytečných kilogramů,” uvedla autorka studie Nicole McKeownová.
Důvodů, proč jsou celozrnné potraviny, mezi které patří například celozrnný chléb, vločky nebo hnědá rýže, tak prospěšné, je hned několik. Předně obsahují hodně vlákniny, která zasytí. Hořčík a draslík jsou zase antioxidanty, které snižují krevní tlak. Rozpustná vláknina má také příznivý účinek na úpravu hladiny cukru v krvi po jídle.
Rozdíl mezi rafinovanými a celými zrny
Jednoduše se dá říct, že rafinovaná zrnka ztrácejí živiny a vitamíny kvůli tomu, že se do nich při výrobě ve velkém zasahuje. Celá zrna jsou naopak minimálně zpracovávané, a proto obsahují mnoho výživných látek. Jejich vnější vrstva je bohatá na vlákninu a vnitřek pak obsahuje vitamíny B, antioxidanty a menší množství zdravých tuků. Mletím celých zrn se odstraní složky bohaté na živiny a zůstane po nich pouze škrobem zabalené rafinované zrno. Pokud chcete jíst zdravě, měli byste nahradit misku cereálií z bílé mouky jejich celozrnnou variantou.
Mezi celozrnné produkty patří například ovesná kaše, ovesné müsli a celozrnný chléb osahující nezpracované sacharidy. Naopak se vyhýbejte bílému pečivu či klasickým těstovinám. Z nich byly odstraněny části s vysokým podílem vlákniny a po jejich konzumaci stoupne hladina cukru v krvi, což je zdraví škodlivé.
Foto: Shutterstock, zdroj: Daily Mail