Toxický tuňák v konzervě. Vědci prozradili, jaké množství už uvolňuje do těla jed

Tuňák v konzervě obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny, což je základ pro svaly, omega-3 mastné kyseliny důležité pro krevní oběh a vitamíny skupiny B. Tuňák je základem zdravé dietní stravy, ale jeho konzumace má některé negativní dopady.

Zdravotní přínosy

Maso z tuňáka v konzervě obsahuje omega-3 mastné kyseliny, hlavně kyselinu eikosapentaenovou – EPA a dokosahexaenovou – DHA, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Maso konzervovaného tuňáka obsahuje také minimum sacharidů a maximum bílkovin, proto podporuje zdravé hubnutí. Jedním z vitamínů skupiny B v tuňákovém masu je niacin, který harmonizuje hladinu prospěšného HDL cholesterolu.

Obsah soli

Sůl je konzervant, který je příčinou vysokého krevního tlaku. Při výběru tuňáka v konzervě proto hledejte výrobky, do kterých nebyla přidána sůl.

Obsah rtuti

Do masa tuňáka se rtuť dostává hlavně ze znečištěné mořské vody a je pro tělo toxická už v malém množství, proto se nedoporučuje konzumovat tuňáka a mořské ryby z nekontrolovaných chovů bez testování na přítomnost těchto škodlivých látek.

Foto: Shutterstock

Obsah dusitanů

Výrobci používají dusitany pro ochranu masa před nákazou některými nebezpečnými bakteriemi. Nejznámější je bakterie C. botulinum produkující botulotoxin, který už v malém množství paralyzuje nervy. Zdravotní rizika z nakaženého masa vám sice nehrozí, dusitany jsou však karcinogenní a jsou rizikem vzniku rakoviny.

Obsah Bisfenolu A

Zdraví škodlivá látka Bisfenol A se používá při výrobě konzerv. Podle posledních výzkumů má jeho vysoký obsah u mužů negativní vliv na erekci a ejakulaci a u všech lidí je pak příčinou vzniku abnormalit při buněčném vývoji.

Na co si při výběru dát pozor

Rostlinný olej v konzervě může optimální poměr mastných kyselin změnit. Volte raději tuňákové a obecně rybí konzervy ve vlastní šťávě. I tak obsahují trochu soli, ale obsah omega-3 a 6 mastných kyselin není ovlivněn přidaným olejem. Pokud preferujete spíše varianty v oleji, volte tuňáka v řepkovém či olivovém oleji. Zde je poměr omega-6 ku omega-3 mastných kyselin v souladu s výživovým doporučením.

Odkud má pocházet ryba

Volte kvalitní maso volně žijících ryb z ekologických chovů. Vyhýbejte se rybám z tropických řek v blízkosti lokalit těžby zlata a u sladkovodního chovu z oblastí Vietnamu, Asie a Baltského moře. Preferujte lososa z norských farem a divoké ryby ze Skotska a Aljašky. U tuňáka WHITE – kousky či v celku jde o tuňáka křídlatého. Průměrná hladina rtuti je u něj 3x vyšší než u menšího tuňáka pruhovaného či žlutoploutvého, kteří se používají u konzervovaných LIGHT tuňáků, což jsou kousky.

Foto: Shutterstock, zdroj: EDF

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments