Toxoplazmóza vyvolává v mozku záněty a ovlivňuje lidské chování. Nakažení o tom vůbec netuší

toxoplazmóza

Claire B. je 53 let a je nakažena parazitem toxoplasma gondii, který způsobuje známou nemoc toxoplazmóza. Kromě toho už 30 let trpí návaly deprese, které se dostavují stále častěji. Pracuje jako zdravotní sestra psychiatrické kliniky, kde se shodou okolností zúčastnila výzkumu na téma “toxoplazmóza u psychiatrických pacientů”. “Tam jsem se také dozvěděla, že aktivní toxoplazmóza může u depresivních a schizofrenických pacientů vést k horšímu průběhu jejich nemoci,” vypráví.

Toxoplazmóza souvisí se schizofrenií

Podle obecně přijímaného, a to i odborného, názoru je toxoplazmóza opravdu škodlivá pouze tehdy, pokud se jí nakazí budoucí matka, tedy v těhotenství. To může vést k přechodu parazita na plod, který může být poškozen nebo dokonce zemřít. Stále častější jsou ale studie, které tvrdí, že tito parazité jsou důležití i pro psychiatrii. Jeden z těchto výzkumů například doložil, že tři ze čtyř pacientů se schizofrenií v sobě mají původce toxoplazmózy. U zdravých lidí je to pouze každý druhý. To ještě neznamená, že každého, kdo onemocněl toxoplazmózou, dříve nebo později čeká schizofrenie, ale skutečně to vypadá, že tento parazit ovlivňuje i psychiku člověka.

ČTĚTE TAKÉ: VŠE O TOXOPLAZMÓZE

Další možné důkazy, že parazit toxoplasma gondii ovlivňuje naši psychiku, pocházejí ze Švédska. Molekulární biolog Antonio Barragan zkoumá parazita se svým týmem na Stockholmské univerzitě. Přišel na to, že toxoplazmóza umí přelstít lidský imunitní systém. Dokáže totiž ukořistit bílé krvinky, takzvané dendritické buňky. Parazit toxoplasma je pak využije jako trojského koně k překonání cesty do mozku. A z mozku už je parazit ve stavu manipulovat s kompletně celým nervovým systémem.

Zvířata jsou důkazem

Je to důkaz pro to, že parazité mohou vyvolat zvýšenou agresivitu nebo dovést člověka třeba k sebevraždě? “Důkazy máme ve světě zvířat – například infikované myši, které láká kočičí moč, následkem čehož se stanou snadnou kořistí,” říká Barragan. “S lidmi takové studie provádět nemůžeme, zde tak máme důkazy spíše nepřímého charakteru. Jisté je, že parazité mají pod kontrolou tvorbu neurotransmiterů jako je serotonin a dopamin, které jsou úzce provázány s lidským chováním.

“Parazité toxoplasma gondii mají schopnost vyvolat v mozku záněty”, říká neuroložka Uta Meyding-Lamadé. “Už jen tím ovlivňují lidské chování, protože lidé jsou pak smutnější a nemají tolik energie.” Doporučuje, aby všichni pacienti, kteří nereagují na běžnou terapii, byli podrobeni důkladnému vyšetření. To by mělo zahrnout i vyšetření mozkomíšního moku. Pakliže se zjistí aktivita parazitů, je nutná léčba kombinací antibiotik a antiparazitních medikamentů.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments