Bílé tečky, které jsou někdy zaměňovány za akné. Nejedná se však o akné, není to nic závažného, ale mnohdy není snadné se tohoto problému zbavit a dokáže tak potrápit. O co se jedná, kde se především tyto bílé tečky vyskytují a jaké jsou efektivní metody ohledně odstranění?
Ony bílé tečky jsou mílie. Jde o tvrdé bílé cysty, které jsou vyplněné keratinem neboli zrohovatělou kůží utvářející se v pokožce. Nejčastěji se tyto bílé tečky neboli milia vyskytují v oblasti očí. Jsou zhruba o velikosti jednoho až dvou milimetrů. Tyto cysty nejsou neobvyklé, ani neohrožují zdraví člověka a lze se jich poměrně snadno zbavit.
Jaké jsou příčiny vzniku?
I když není známa přesná příčina, nejčastější výskyt bývá tehdy, pokud dojde k poškození či ke špatnému vyvinutí potní žlázy v důsledku buď kožního poranění, popáleniny apod. Mezi další negativní faktory patří mýdla, čisticí prostředky a alergie na produkty, které mohou způsobit jisté poškození potních žláz. Obdobně jako u akné, tak i u mílií může dojít k ucpávání pórů, které může být způsobeno používáním příliš hutných krémů i nadměrného množství make-upu.
Je třeba také vědět, že ve dvou případech se nesmí mília léčit doma. Prvně se jedná o výskyt mílií u dětí, kde je toto považováno za přirozené a postupem času samo zmizí. Druhou variantou jsou mílie objevující se těsně pod očima a především na očních víčkách, neboť domácí léčba v podobě používání krémů není vhodná. Jak se tedy můžete zbavit mílií na těchto problematických místech?
Pomoc ze strany odborníka
Navštivte dermatologa, který provede odstranění, tj. malý zákrok pomocí sterilní jehly. Stejně tak se může stát, že některé mílie jsou natolik hluboko v kůži, že se jich nelze zbavit přirozenou cestou. Rozhodně nikdy nepropichujte tyto bílé tečky sami doma. Mohli byste si zanést do kůže infekci, poškodit pokožku a způsobit více problémů a nepříjemností. Tento zákrok náleží pouze do rukou odborníka.
Při domácí léčbě vsaďte na peeling
Velmi účinný je peeling, který samozřejmě můžete provádět sami doma. Protože mílie se objevují také na zanedbané pokožce, díky peelingu dojde k úspěšnému odstranění všech nečistot, odumřelých buněk i kožního mazu. Peeling je třeba provádět alespoň třikrát týdně. Avšak zcela nejúčinnější zbraní v boji je výroba domácího peelingu. Je to snadné, rychlé. Stačí smíchat hnědý cukr s olivovým olejem, vytvořit pastu, kterou nanesete na obličej a krouživými pohyby provádíte aplikaci. Poté je třeba smýt vlažnou vodou.