Trápí vás neustálý pocit hladu? Tohle je 8 důvodů, proč vám stále kručí v žaludku a přitom přibíráte

Pořád vám kručení v břiše, máte hlad a chutě? Touha po jídle má své příčiny. Přidat se mohou bolesti hlavy, potíže s pozorností a koncentrací nebo podrážděnost. Nejčastějším důvodem je omezování v jídle nebo nevhodné složení stravy.

Jíte málo bílkovina hodně zpracovaných sacharidů

Často jíme málo kvalitních proteinů, které zvyšují hladinu hormonu sytosti leptinu a redukují produkci hormonu hladu ghrelinu. Zařaďte živočišné a rostlinné bílkoviny. Jezte řecké jogurty, skyr, cottage, sýry, luštěniny, quinou, amarant, droždí, seitan, tofu, tempeh, ryby i libové maso. Důležitý je pro nasycení i zdravý tuk. Déle se tráví a zpomaluje vstřebávání živin. Zařaďte vejce, tučné ryby, avokádo, ořechy a semínka. Možná jíte i moc zpracovaných sacharidů, jako jsou produkty z bílé mouky, sladké limonády a sladkosti. Nutná je i vláknina. Jezte celozrnné varianty, ovesné vločky, zeleninu, ovoce i psyllium.

Málo pijete

Možná také pijete málo čisté vody bez bublin. Na každé kilo hmotnosti vypijte 30 až 40 ml. Vodu obsahuje i zelenina, ovoce či polévky. Dejte pozor, ať nepijete moc skrytých kalorií a cukru. Ovocné freshe a smoothie zasytí méně než kousky zeleniny a ovoce bez vlákniny obsažené ve slupkách a zrníčcích.

Pijete moc alkoholu

Alkohol obsahuje spoustu zbytečných kalorií a brání produkci leptinu, a to obzvlášť, když pijeme alkohol před jídlem u jídla i po něm. Navíc po něm máme větší hlad.

Jíte moc rychle a nevěnujete jídlu pozornost

Pokud jíte moc rychle a hltáte, nedáváte tělu prostor na to, aby si uvědomilo pocit sytosti. Ve výsledku sníte více, než je třeba. Jezte v klidu u stolu, mezi sousty odkládejte příbor a pořádně žvýkejte. Vypněte telefon i televizi a u jídla nepracujte.

Málo spíte a moc se stresujete

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je klíčem k rovnováze hormonů sytosti a hladu. Dopřejte si spánek 7 až 8 hodin, jinak se zpomalí svalový růst a zvýší stres i pocit hladu. Stres zvyšuje apetit, stejně jako hladinu hormonu kortizolu způsobujícímu hlad. Pohyb vyplaví hormon štěstí endorfin a pomůže i meditace pro očistění mysli.

Foto: Shutterstock

Moc cvičíte

Pokud vaše tréninky probíhají při vysokých intenzitách nebo trvají příliš dlouho, váš metabolismus je rychlejší než u lidí, kteří se hýbou přiměřeně nebo mají sedavý způsob života. Uberte na intenzitě, více odpočívejte a dbejte na vyvážený jídelníček.

Berete určité léky nebo máte jistou nemoc

Častý hlad je typický u cukrovky kvůli vysoké hladině cukru v krvi, zvýšené funkce štítné žlázy a psychických potížích, jako je deprese či úzkost. Pocit hladu zvýší i léky na léčbu diabetu, antidepresiva, antipsychotika, stabilizátory nálady či kortikosteroidy.

Máte premenstruační syndrom

Extrémní pocit hladu můžete pociťovat i během premenstruačního syndromu – PMS. Kolísá totiž hladina hormonů a přichází chutě na kaloricky bohatá jídla.  

Foto: Shutterstock, zdroj: realsimple.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments