Nevysvětlitelné bolesti zad, tlak v oblasti pánve a nezvladatelnost dlouhých procházek. Pokud se u vás objevuje alespoň jeden z těchto příznaků, zkontrolujte svá chodidla. Jestliže vaše nožní klenba není v přirozeném tvaru, může vám dlouhá chůze způsobovat bolesti v různých částech těla. Odpovídá například i za nepříjemné pnutí v oblasti krční páteře. Takové obtíže s sebou dále přinášejí únavu a nervozitu, a proto je dobré řešit je včas.
Jak poznat ploché chodidlo?
Ke zjištění, zdali máte ploché nohy či zdravě prohnutou klenbu, postačí jednoduchý test, který hravě zvládne každý. Jednou z možností je otisk chodidla do vlhkého písku například u moře nebo s potřebným vybavením i v pohodlí domova. Pokud nemáte takové možnosti, nabarvěte si chodidlo barvou, a poté došlápněte na čtvrtku nebo papír. Zdravá chodidla v přirozeném tvaru se poznají podle mírného prohnutí klenby. V otisku je tak zanechána část stopy, právě s výřezem v oblasti klenby. Naopak ploché nohy zanechávají otisk celého chodidla.
Příčin vzniku plochých nohou je mnoho a v některých případech nemusí vzniknout, pokud je dbáno na dostatečnou prevenci. Jakmile však obtíže zpozorujete, začněte s vhodnou léčbou.
Jaké cviky mohou pomoci?
Těm nejmenším z nás pomůže jednoduché a pravidelné cvičení ve formě změny chůze. Dítě by mělo chodit po špičkách, ať už samo či s drobnou pomocí dospělého. Svaly se začnou posilovat a stavba chodidla se začne transformovat do správného tvaru. Chůzi na špičkách by mělo dítě provádět jako cvičení na krátký čas každý den.
Dospělí mohou vyzkoušet jednoduchý pohyb, který klenbu zvýší. Palec a malíček chodidla se snažte vtáhnout blíže směrem dovnitř k patě. Dbejte však na to, abyste tento cvik neprováděli pomocí prstů na noze a nedeformovali chodidlo. Klenba se postupně zvýší a tímto cvikem postupně ulevíte celému tělu. Při běžném fungování nezapomínejte na kvalitní obuv s vložkou, která se postará o vaše chodidlo i když necvičíte.