Pocit chladu nás přepadne mnohokrát do roka. Nemusí být způsobený jen nedostatečným oblečením nebo náhlou změnou počasí. Objevuje se vždy, když se organizmus musí rychle vyrovnat se změnou vnější teploty. Jaké jsou příčiny a kdy přivolat pomoc lékaře?
Co je zimnice?
Zimnice je nepříjemný stav, kdy pociťujeme chlad, proti kterému se nám nedaří bojovat běžnými prostředky. Nepomáhá teplá přikrývka ani horká koupel. K pocitům chladu se přidává třes celého těla. Zimnici může provázet i nevolnost, bolest hlavy, bolesti břicha nebo zad.
Kdy trpíme zimnicí?
Nejčastěji je zimnice jedním z příznaků horečnatých onemocnění. Přichází spolu s chřipkou, zápalem plic, angínou. Objevuje se i při zánětlivých onemocněních žlučových cest nebo ledvin. Při horečce bojuje náš imunitní systém s rozvojem bakterií a virů. Obranný mechanizmus zvyšuje teplotu v hypotalamu a spouští ochlazovací proces. Tělo se třese z důvodu chladnější krve a omezeného výdeje tepla.
Jak léčit zimnici?
Zimnice zpravidla odeznívá spolu s nemocí, která jej vyvolala. Dostatek tekutin, odpočinek a teplejší přikrývka jsou základní radou při všech infekčních onemocněních a horečnatých stavech.
Kdy volat záchranku?
Možná vás překvapí, že zimnice může být příznakem velmi závažného onemocnění, a dokonce ohrozit pacienta na životě. Konzultace lékaře je nutná vždy, když vysoká teplota nad 39 stupňů trvá déle než tři dny. Zavolání rychlé záchranné služby je na místě, když se k zimnici přidají silné bolesti hlavy či zvracení. U dětí v případě, že trpí srdeční vadou. Dále neváhejte vytočit linku 155 pokud objevíte otok hrdla, neobvyklou kožní vyrážku nebo bolest na hrudníku. Život ohrožující mohou být i stavy, kdy pacient pociťuje ztuhnutí šíje, je citlivý na světlo, malátný nebo dezorientovaný. Nepodceňujte tyto příznaky!