Chcete mít krásně zelený trávník? Pak mu musíte na jaře dopřát důkladnou péči. Pouhé sekání a zalévání nestačí. Na jaře je třeba trávník prořezat, aby mohla růst nová tráva. Neučiníte-li tak, může se stát, že časem bude trávník odumírat a trsy trávy budou usychat.
Péči nepodceňujte
Díky vertikutaci neboli provzdušnění, dojde k odstranění mechu a plsti. Plsť je vytvořena ze staré posečené trávy, plevele a listí. Trávník, který koření v tomto základu není dostatečně vyživován, a proto dochází k jeho postupnému zničení. Můžete tak pozorovat suchá místa a hnědé mapy.
K provzdušnění vám pomůže vertikutátor, který provádí svislý řez do trávníku, jenž narušuje plsť, která brání růstu trávy. Zakoupíte ho v obchodě se zahradní technikou nebo na internetu. Výběr je široký a můžete vybírat z manuálních nebo s vlastním motorem (elektrický, benzínový, akumulátorový), v různé kvalitě a s tím související cenou.
Před samotnou vertikutací nejprve z trávníku shrabejte všechno listí a trávník posekejte. Poté bude snazší provést samotnou vertikutaci. Tu proveďte co nejdříve po první sekání trávníku. Zem by neměla být zmrzlá ani moc rozmáčená.
Jakou hloubku
Čas pro provádění vertikutace je na jaře a na podzim. Na jaře ji provádějte od konce března do konce dubna a na podzim od konce srpna do konce září.
Pomocí ocelových nožů provzdušní vertikutátor půdu v ideálním případě do hloubky 3 cm. Hloubku vertikutace ovlivníte nastavením nožů. Vertikutace se provádí dle stavu trávníku. Pakliže je plný plsti je vhodné provést ji dvěma směry a to tak, aby směry byly na sebe kolmé.
Nemáte-li vertikutátor se sběrným košem, musíte z trávníku shrabat všechny zbytky plsti, která je vytažena. Plsť půjde snadno shrabat pomocí hrábí.
Poté můžete přistoupit k hnojení a zalití trávníku. Proces obnovy a růstu trávníku je tímto nastartován.
Foto: Shutterstock