Studenti ve zkouškovém období, zaměstnanci před testem, který ověří jejich schopnosti nebo kdokoliv jiný. Mnoho lidí čelí návalu informací a jsou vděční za každou radu, která pomáhá s postupem, jak si informace co nejlépe zapamatovat a udržet v paměti. Pravdou je, že i když se naučíte na test, není zárukou, že je druhý den nevypustíte z hlavy ven.
Vytvářejte mnoho asociací
Pokud bychom měli velmi zjednodušeně popsat, jak funguje lidská paměť, mohli bychom ji popsat jako složitou síť. Tuto síť tvoří body, které se mezi sebou navzájem propojují dle podobnosti. Pokud se naučíte určitou informaci, v paměti se vám vytvoří mnoho z těchto bodů, avšak každý leží na jiném místě. Jestliže potkáte kamaráda jedoucího na kole, bude se tato informace dělit na různé části. Do paměti se zapíše, jakou měl bundu, kdy tato událost proběhla a jaké jste měli pocity. Pokud se informace nebude často osvěžovat, tyto “body” zaniknou a nahradí je nové, aktuální.
K zapamatování vámi zvolené informace si tedy vytvořte velké množství asociací a podobností, které se vám vybaví. Pravidelně látku opakujte a spojujte ji s dalšími poznatky.
Opakování je matka moudrosti
Do krátkodobé paměti se zapíše informace velmi rychle, pokud ji tam však chcete udržet po delší čas, budete se muset spokojit s faktem, že opakování je nezbytné. Naučenou látku si zopakujte druhý den. Poté se k ní vraťte znovu až za týden, dále za měsíc, a poté už ji udržujte pouze každý rok.
Obklopte se učivem
Některé učivo, jako jsou například cizí jazyky, nelze učit pouze výše zmíněným způsobem. Abyste si vžili cizí řeč, musíte ji považovat za nezbytnou. V dnešní době není nic jednoduššího, než si do svého chytrého telefonu stáhnout aplikace, které vás denně upozorní na novinky ze světa módy, politiky a dalších sektorů, a to ve vámi zvoleném jazyce. Stejně tak se snažte v hlavě opakovat již vyřčené fráze v cizím jazyce a sem tam sáhněte i po knize, která není psaná ve vaší mateřštině.