Vyčistit troubu tak důkladně, aby vypadala jako nová, může být komplikované. Zvlášť v případě, že jste ji dosud čistili jen od nejhorších nánosů po vaření a pečení. Odolných usazenin se ale můžete snadno zbavit pomocí přírodních prostředků. Místo chemických čističů si připravte ocet, jedlou sodu nebo kyselinu citronovou.
Čistěte troubu ještě zatepla
Čištění trouby si výrazně ulehčíte, když s ním začnete co nejdříve poté, co jste dopekli. V troubě totiž zůstává vlhkost, která vám to usnadní. Nechte spotřebič jen mírně vychladnout, a mezitím si připravte vše potřebné.
Tajné tlačítko
Aby bylo čištění důkladné, je potřeba z trouby vyjmout rošt. Ten vyčistěte zvlášť tak, že ho namočíte na noc do horké vody s octem a jedlou sodou. Ráno pak půjde umývání samo. Troubu jde ale rozebrat ještě víc. Na základně od dveří trouby se nachází tajné tlačítko, které stlačíte a tím se uvolní celé sklo. To pak můžete snadno vyjmout a vyčistit zvlášť.
Kyselina citrónová
Na samotné čištění pak můžete použít například kyselinu citrónovou. Pokud ji doma nemáte, bude stačit i obyčejný citrón. Smíchejte citrónovou šťávu s vodou v poměru 1:1, naneste na houbičku a otřete stěny trouby. Nechte směs působit 30 minut a pak setřete.
Velmi efektivní je použít tento způsob v troubě, která je ještě vlažná. Velmi zašlé špíny a silné mastnoty se zbavíte tak, že nalijete do pekáče kyselinu citrónovou s ½ l vody a troubu zapnete na 200°. Po 30 minutách ji vypnete, necháte vychladnout a nečistoty půjdou snadno setřít hadříkem.
Funguje i jedlá soda
Nechte používat citrón, ale máte doma jedlou sodu? Nasypte ji na navlhčenou houbičku a stěny trouby přetřete touto směsí. Pak si připravte rozprašovač s octem a místa, kam jste nanesli sodu, postříkejte. Nechte hodinu působit, a nakonec umyjte jemným mýdlem. Nakonec vše vysušte papírovými utěrkami. Trouba bude jako nová.
Foto: Shutterstock
To je bomba 😀 😀