Madlo trouby je prostorné a svádí k tomu, abyste jej kromě otevírání dvířek používali i k odkládání kuchyňských utěrek. Zejména tehdy, pokud často pečete. Domníváte se, že horký vzduch utěrku rychleji vysuší. Děláte velkou chybu.
Používání velkého množství utěrek
Máte v kuchyni rozdělené nože a prkénka pro krájení masa a zeleniny? To určitě ano. Máte také oddělené utěrky, kdy jedny slouží k otírání čistého nádobí, například pokud jej vytáhnete z myčky nedosušené, jiná utěrka je na ruce a jiná na čištění stolu a kuchyňské linky? Pak je u vás vše v pořádku. Chybu ale děláte ve chvíli, kdy utěrku necháváte na dvířkách trouby.
Teplota u trouby
Horký vzduch z trouby použitou a vlhkou utěrku snadno a rychle vysuší. Ta se ale rychle stává semeništěm bakterií. Vlhkost a vyšší teplota jen přispívají k jejich množení. Zároveň získáváte utěrku, která je suchá a máte tendenci ji používat mnohem déle. Pak se vám snadno může stát, že sáhnete právě po této utěrce, když budete chtít vyleštit sklenici na pití. A bakterie budou okamžitě cestovat.
Dobrým trikem je, používat v kuchyni několik utěrek různých barev. Pak budete přesně vědět, že například žluté utěrky už jsou v kuchyni třetí den a je třeba je vyměnit za červenou sadu. Někteří toto pravidlo spojují s konkrétním dnem v týdnu.
Utěrky brání v čištění
Také jste si všimli, že pokud máte špinavá okna, raději zatáhnete žaluzie? Delší dobu nemáte nutkání okna důkladně vyčistit, protože žaluzie vám zabrání v nepříjemném pohledu na nevyhnutelnou nadcházející práci. Podobně působí utěrka na dvířkách trouby. Přes utěrku do trouby hůř vidíte a nečistoty vás nechávají déle klidnými. Pokud byste na dvířkách trouby utěrku neměli, jistě byste troubu čistili častěji.
Nejlepším způsobem je, setřít troubu vlhkým hadříkem po každém použití. Nečistoty nebudou moci vychladnout a zaschnout. Vaše trouba bude čistá stále.
Foto: Shutterstock