Nejrůznější rostlinné doplňky stravy jsou tu především proto, aby nám pomohly po zdravotní stránce s různými obtížemi. Pokud si je ale takříkajíc předepisujete sami bez většího rozmyslu a zkušeností, můžete si ještě více uškodit.
Příznaky toxinů v játrech
Jak říká lékař Minesh Khatri, řada rostlinných přípravků může způsobit toxické poškození jater. Tento stav je známý také jako toxická hepatitida a je velmi závažný. Játra filtrují vše, co vchází do těla, a to včetně doplňků stravy. Jakmile k tomuto tělesnému procesu dochází, mohou se v závislosti na přijímané látce tvořit toxiny. Ty pak následně mohou způsobit zánět a poškodit játra, což vede až ke zjizvení nebo cirhóze.
Mezi příznaky toxického poškození jater patří především horečka, průjem, tmavá barva moči, svědění, zežloutlá kůže a oči, bolest hlavy, nechutenství, závrať, bolest v oblasti žaludku, zvracení, ztráta váhy a bílá stolice.
Pozor na rostlinné přípravky
Takové nepříjemnosti přitom nemusí způsobit pouze pokrmy, které jsou známy tím, že jsou nezdravé, ale bohužel i nejrůznější rostlinné doplňky stravy, jež lidé užívají naopak pro své zdraví. jde především o rostliny aloe vera a ploštičník hroznatý.
Pakliže si všimnete některých znaků toho, že byste mohli trpět toxickými játry, je nutné lékaři sdělit, jaké doplňky stravy užíváte. Právě v tom totiž může být zakopán pes. Lékař následně může provést krevní testy, ultrazvuk nebo CT. V některých případech je ale nutná i biopsie jater.
Léčba toxického poškození jater zahrnuje v prvním případě upuštění od rostlinných přípravků a podle závažnosti onemocnění také nasazenou léčbu. Někdy je nutná i hospitalizace.
Každopádně se znovu ukazuje, že ne všechny zdánlivě léčivé látky, které jsou volně dostupné, musí mít pouze pozitivní účinky. Také při jejich dlouhodobém užívání byste se měli poradit s lékařem, obzvlášť pokud víte, že trpíte určitými chronickými obtížemi.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express