Přestože mají lidé tendenci důležitost slinivky břišní podceňovat a domnívat se, že jde o méně důležitý orgán v těle, nic nemůže být pravdě vzdálenější. Ačkoliv je slinivka poměrně nenápadná a často se o ní nehovoří, neznamená to, že by v organismu neměla podstatnou úlohu. Ba právě naopak, její funkce v tom, jak štěpí tuky, cukry i bílkoviny je nenahraditelná. Řada lékařů dokonce mnohé ze současných civilizačních chorob, jako je cukrovka či obezita, připisují právě nesprávně fungující slinivce. Platí přitom, že tento klíčový orgán je velmi náchylný na životosprávu, zejména potom stravu, kterou konzumujeme.
Dbejte na kvalitní stravu
Přestože většina lidí o slinivce vůbec neví, když už se ozve, poznáte to. Pokud má tento tělesný orgán problémy, obvykle se to projevuje nejrůznějšími záněty. Pakliže jsou opakované, je třeba začít hledat příčinu. Postupujte vylučovací metodou. V případě, že se nijak zvlášť nestresujete a máte pravidelný pohyb, je třeba se podívat na složení vašeho jídelníčku. Pravděpodobně v něm totiž budou potraviny, které slinivku nadměrně dráždí a zatěžují.
Jde především o slazené nápoje, čokoládu, ale také alkohol či kávu. Pravdou je, že někteří lidé všechny tyto potraviny konzumují a žádné problémy nemají. Může ale být jen otázkou času, než se ozvou. A když už tu jsou, je třeba jednat a tyto pokrmy a nápoje významně redukovat, pokud možno zcela vymazat ze stravy.
Omezení výše uvedených potravin je ale jen prvním krokem, který by měl přinést jednoznačné zlepšení, avšak nemusí být dostatečný. Pokud vás slinivka trápí, měli byste také přestat konzumovat nejrůznější dochucovadla, ať už jde o zálivky, koření nebo omáčky. To samé platí o velkém množství oleje. Používejte raději šetrnější oleje, jako je olivový či kokosový, a to i tak jen v malém množství.
Opatrně s ovocem a mléčnými výrobky
Pokud si chcete něco upéct, snažte se tak činit bez droždí, jelikož slinivka je velmi náchylná na kynuté potraviny, jejichž konzumace může přispět k bolestem. Také proto byste se měli zaměřit i na přílohy a například knedlíky nahradit těstovinami či rýží.
V případě, že byste snad zamýšleli, že svou chuť na sladké zaženete ovocem, pak ani tady vás nepotěšíme. Ovoce si pochopitelně dát můžete, ale rozhodně to s ním nepřehánějte. Vyhýbat byste se pak měli těm nejsladším druhům, jako je třeba hroznové víno, datle nebo jahody. Vhodné jsou naopak banány, meruňky či citrony.
Slinivku zatěžuje také nadměrná konzumace mléčných výrobků, zejména těch plnotučných. To hned neznamená, abyste je zaměňovali za odtučněné verze, které mají zase jiné nevýhody. Spíše si tučné sýry či jogurty nedopřávejte tak často.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Cleveland Clinic