Dlouhou dobu se tím prakticky nikdo nezabýval, protože o moc nešlo. Odborníci sice tu a tam hlásili, jak bychom měli nakládat se svými spotřebiči, aby nespotřebovávali zbytečně energii, ovšem při nízkých cenách elektřiny to nikoho příliš netrápilo. Tyto časy už jsou ale pryč a je na místě, zkontrolovat si svou domácnost z hlediska energetických úspor.
Jak se totiž ukazuje, zbytečně spotřebovaná elektřina, která nemá žádný účel a ztratí se pouze kvůli špatnému zacházení se spotřebiči, může tvořit až překvapivě značný podíl celkového vyúčtování. Mluví se až o dvaceti procentech. A když za elektřinu platíte třeba pět tisíc měsíčně, je to tisícovka, kterou spotřebujete zbytečně.
Problematické nabíječky
V případě, že je váš účet za elektřinu příliš vysoký, je docela pravděpodobné, že se vás tento případ týká a měli byste jednat. Některé spotřebiče totiž žerou elektřinu i tehdy, když je vůbec nepoužíváte. Stačí jim, že mají přívod elektřiny ze zásuvky.
Je to případ zejména nejrůznějších nabíječek, kterých je dnes každá domácnost doslova plná. Nabíjíme si přenosné počítače, mobilní telefony a nejrůznější další přístroje. Málokdo ale po dobití zařízení jde a vypojí nabíječku ze zásuvky. Domnívá se totiž, že stačí vypojit přístroj a k žádné spotřebě elektřiny nedochází. To ale není pravda a zapojené nabíječky, pokud jich je v domácnosti navíc hned několik, mohou velmi lézt do peněz.
Lednice v permanenci
Pozor byste si měli dát také na to, jak se chová vaše lednice. Tam pochopitelně nemůžeme mluvit o tom, že by byla v nečinnosti, protože chladit musí neustále. Pravdou však je, že pokud jste třeba delší dobu pryč z domu, vyplatí se z lednice potraviny vyndat, případně spotřebovat a lednici odpojit. Ušetříte tím značné peníze.
U lednice je ale v zásadě trochu jiný problém. Vzhledem k tomu, že běží permanentně, je více než u jiného spotřebiče důležité, jakou vyberete, a to především z hlediska energetické efektivity. V obchodě se vám jistě budou zamlouvat velké americké lednice, které mají navíc třeba i výrobník ledu. Než si ale takovou pořídíte, zamyslete se nad tím, zda ji opravdu potřebujete. Velká lednice se totiž musí chladit neustále, přestože ji máte po většinu času z poloviny prázdnou. Také led je třeba vyrábět průběžně, abyste si ho třeba jednou za den nebo dokonce za týden mohli dát.
Jak na myčku nádobí
Značné množství elektřiny, ale také vody, spotřebovává rovněž myčka nádobí. Častou chybou přitom je, že ji lidé zapínají už tehdy, když je třeba jen z třetiny nebo poloviny plná. Měli byste jí totiž optimálně naplnit na maximum, protože každý cyklus mytí vás stojí peníze. Představte si, že byste do myčky museli hodit padesátikorunu, aby se zapnula. To už byste si každé použití rozmysleli, nebo ne?
Foto: Shutterstock