Jak jste zvyklí nakládat s potravinami, které napadla plíseň? Rovnou je štítivě vyhazujete, nebo jen odkrojíte napadenou část a zbytek sníte? Obě varianty mohou být v některých případech správné – je ale důležité rozlišovat, o jakou potravinu se jedná.
Plíseň na potravinách
Když se vám doma objeví na některých potravinách plíseň, nemusíte se tím nijak trápit – občas se to prostě stane. Pokud suroviny správně skladujete a nekupujete jich příliš velké množství, které nedokážete včas zkonzumovat, nemáte si co vyčítat.
Pozor na plíseň na měkkém ovoci
Velmi často se stává, že začne plesnivět některé ovoce nebo zelenina. Pokud se to stane například u pomerančů, citrusů, mandarinek, meruněk nebo třeba švestek, nezbyde vám nic jiného, než je vyhodit – plíseň už je totiž prorostlá mnohem hlouběji než je na první pohled viditelné.
Podobně je to i s měkkými druhy zeleniny – často s rajčaty nebo okurkami. Jakmile na nich uvidíte plíseň, rovnou je raději vyhoďte.
Plíseň na pečivu je nebezpečná
Jestli najdete plíseň na pečivu, rozhodně ji neodkrajujte, ale pečiva se zbavte. Není vhodné ho používat ani na strouhanku.
Plesnivění pečiva předejdete správným skladováním. Nekupujte ho velké množství, které nestihnete zkonzumovat. Umístěte ho do vyčištěné skříňky nebo chlebovky. Ideální je ho zabalit do pláténka nebo do utěrky, ty však nezapomínejte pravidelně vyměňovat.
Tvrdá zelenina
V případě, že se plíseň objeví třeba na mrkvích nebo jiné kořenové zelenině, nemusíte se jít obávat. Místo stačí odkrojit a dál můžete zeleninu bez obav používat. Tím, že je zelenina hodně tvrdá, se plíseň nemá šanci šířit dál. Podobně je to také s jablky nebo hruškami, především s těmi tvrdšími.
Nebojte se pro jistotu odkrojit větší kus, ať máte víte, že na potravině žádná plíseň nezbyla, a dávejte si pozor, ať se jí nedotknete nožem, protože byste ji mohli dál roznést.
Foto: Shutterstock