Mít nižší účet za vodu je v době všeobecného zdražování výzvou pro mnohé z nás. Ušetřit na vodě je možné, stačí si osvojit pár jednoduchých triků a naučit se vodu používat úsporněji. Kromě finanční úspory také pomůžete životnímu prostředí.
Efektivní využití spotřebičů
Použití myčky na nádobí a pračky pouze ve chvíli, kdy jsou plně naložené, je jedním ze základních kroků k úspoře vody. Moderní myčky s úspornými programy spotřebovávají méně vody než ruční mytí nádobí.
Moudré mytí nádobí a vaření
Při ručním mytí nádobí je vhodné používat dřez napuštěný vodou, což šetří vodu ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou. Také vaření v přiměřeném množství vody a použití správných velikostí hrnců může snížit spotřebu vody.
Úsporné vodovodní armatury
Výměna starých vodovodních baterií za úsporné modely s perlátorem může výrazně snížit spotřebu vody. Dále je důležité pravidelně kontrolovat těsnění vodovodních baterií, aby nedocházelo k nežádoucím únikům vody.
Využití vody z vaření a úklid bez vody
Úspory vody můžete dosáhnout i inteligentním využíváním vody z vaření. Voda, ve které se vařily těstoviny nebo brambory, může být použita k zahušťování omáček, polévek nebo dokonce přidána do těsta. Tento způsob nejen šetří vodu, ale také přináší další chuťový rozměr vašim pokrmům. Při úklidu v domácnosti není vždy nutné používat vodu. Vysavače, smetáky a suché hadříky jsou účinné pro odstraňování prachu a nečistot bez potřeby navlhčení.
Každodenní návyky
Malé změny v každodenních návycích mohou mít velký dopad na spotřebu vody. Například používání jedné sklenice nebo láhve na pití po celý den, uchovávání studené vody v džbánu v lednici nebo použití převařené vody z konvice pro zalévání pokojových rostlin jsou jednoduché, ale účinné způsoby, jak šetřit vodou.
Úspora vody v domácnosti není jen o velkých změnách, ale především o malých, ale důležitých krocích. Přijetím těchto tipů a triků můžete snížit svůj účet za vodu a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.
Foto: Shutterstock
Tak to bych raději nechtěl vidět domácnost autorky. Špína
1000l vody stojí 92 Kč…… spočítejte si kolik jí za měsíc spotřebujete a poznáte že šetřit nemá moc smysl.