Houby jsou v našich končinách velmi oblíbené a jejich milovníci dokáží vést dlouhé debaty na téma, jak moc jsou prospěšné lidskému organismu. To se zas a znovu potvrzuje i ve vědeckých studiích. Houby jsou z tohoto pohledu vnímány jako stále zdravější potravina.
Houby pomáhají s rakovinou
Rakovina prostaty patří u mužů mezi nejvíce rozšířená nádorová onemocnění. Ohrožuje muže v každém věku. Naštěstí vyhlídky na léčbu se za poslední roky výrazně zlepšily. Pravidelná prohlídka, časná diagnostika, nové způsoby léčby zachraňují pacientům život.
Japonští vědci zjistili, že pravidelná konzumace hub, může pomoci v boji proti této záludné nemoci. Podle nich, pokud muži do svého jídelníčku zařadí dvakrát týdně houby, sníží riziko onemocnění o 8 procent. Dokonce, pokud je budou jíst třikrát, riziko sníží až o 17 procent. Výzkumu se během 13 let zúčastnilo 36 tisíc mužů ve věku 40 až 79 let. Vědci jsou přesvědčeni, že houby obsahují sloučeniny, potlačující mužský hormon, který podporuje růst rakoviny prostaty.
Potvrzené účinky hub
Nejlepší výsledky byly zaznamenány u mužů ve věku 50 a více let, stejně tak u těch, kteří do té doby nejedli zdravě. Výzkumem se zjistilo, že konzumací hub se u mužů zlepšily stravovací návyky, začaly jíst více zeleniny a ovoce, omezily tuky a začaly se i více hýbat.
Houby se již dlouhá léta používají v čínské medicíně jako přísada některých léků. Nejnovější studie ukazují, že mají silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Výzkumníci z Los Angeles zjistili, že extrakt ze žampionů potlačuje mužský hormon dihydrotestosteron, který může způsobit vznik rakoviny prostaty.
Příznaky rakoviny prostaty
Rakovina prostaty postihuje zejména muže po padesátce, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Každoročně urologové diagnostikují tisíce případů nových onemocnění. Přestože patří mezi nejčastěji zhoubné onemocnění u mužů, díky preventivním prohlídkám lze zachytit ve velmi časném stadiu. Na začátku nemusí způsobovat žádné příznaky. Pokud vás trápí jeden z těchto problémů, měli byste navštívit lékaře co nejdříve:
- časté močení, zvláště v noci
- únik moči
- neschopnost začít močit
- bolesti, pálení při močení
- potíže s erekcí
- bolestivá ejakulace
- krev v moči nebo v semenu
- bolesti v křížové části, stehnech
Foto: Shutterstock, zdroj: Cancer Epidemiology