Dlouho se lidé nemohli shodnout vůbec v základní otázce, kterou bylo, zda káva škodí nebo naopak prospívá zdraví. Čím dále do minulosti jdeme, tím větší skepsi vůči kávě uvidíme. Vždyť ještě v 17. století se v řadě zemí konzumace kávy tvrdě trestala, někdy i smrtí. Ano, tehdy šlo o jakousi obdobu dnešních nelegálních návykových látek. Je přitom zajímavé s odstupem sledovat zvrat, jaký se ve vnímání kávy odehrál. Stane se snad něco podobného s některými látkami v blízké či vzdálenější budoucnosti.
Těžko říct. U kávy však už dnes málokdo rozporuje skutečnost, že její vliv na zdraví je značný. V kávě se totiž ukrývají nejrůznější sloučeniny, z nichž řada je blahodárná. Různé studie potvrdily příznivý účinek kávy na různé orgány, například srdce, ledviny či mozek. Na druhé straně platí, že by se to s kávou nemělo přehánět, obzvlášť má-li někdo zdravotní problémy.
Podívejme se teď na několik nově zjištěných faktů o kávě, o kterých se dosud příliš nemluvilo a které vám dost možná zůstaly utajeny.
Lidé pijící kávu žijí déle
Už několik dlouhodobých studií prokázalo, že káva má skutečně značný vliv na věk dožití. Není to žádná velká věda a vlastně je to logické, když vyjdeme ze skutečnosti, že pravidelná konzumace kávy snižuje riziko infarktu, nemoci dýchacích cest, cukrovky či mozkové mrtvice. To jsou přitom jedny z nejčastějších příčin úmrtí v pokročilejším věku.
Stav buněk je díky kávě lepší
Německý vědecký tým po zevrubném výzkumu konstatoval, že kofein má jednoznačně pozitivní vliv na buňky, které se nacházejí v lidských cévách. Káva v nich zvyšuje průtok krve a zlepšuje jejich fungování. Tímto procesem pak chrání organismus před kardiovaskulárními nemocemi. Vědci dokonce uvedli ideální množství kávy pro dosažení tohoto benefitu. Jde o čtyři šálky denně, což je pro někoho možná překvapivě hodně.
Káva může i škodit
Jak se říká, všeho moc škodí. A platí to také pro kávu. Zatímco v menším množství prakticky nelze najít důvod, proč bychom ji pít neměli, ba právě naopak, pokud už to někdo přehání, měl by zvolnit. Rovnice čím více kávy vypijete, tím více pozitivních účinků získáte, totiž neplatí. Vědci dokonce určili jednoznačnou hranici. Tou je šest šálků denně. Zatímco do té doby káva riziko kardiovaskulárních nemocí snižuje, při větším množství už naopak zase stoupá.
Není káva jako káva
Mnozí považují za kávu nejrůznější kávové nápoje, kde je více cukru a mléka než samotné kávy. Tak v takovém případě výše uvedené benefity neplatí, protože jsou více než dekompenzovány těmito přísadami. Pokud se mluví o zdravotních výhodách kávy, je myšlena výhradně ta černá.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline
Ono se stále více u všech podobných věcí ukazuje, že je to značně individuální: Někomu prospívá (nebo aspoň neškodí) i trochu větší množství, někomu škodí i malé množství. Lze tak mluvit spíš o pravděpodobnosti, s jakou daná věc prospívá.