Nikoliv jen jedna, ale hned dvě roušky. Zatímco lékaři většinou doporučují, aby se lidé před koronavirem chránili látkovými rouškami s dvěma či třemi vrstvami, jednorázovou chirurgickou rouškou nebo respirátorem FFP2 či FFP3, existují i jiné metody, jak zvýšit ochranu před nemocí covid-19. Doporučuje je překvapivě i hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci, který v rámci pandemie přišel s řadou věcí, jež se následně ustálily.
Účinná alternativa k respirátoru
Pokud jste sledovali inauguraci nového amerického prezidenta Joea Bidena, mohli jste si všimnout, že na místě byla řada lidí, kteří na sobě neměli jen jednu, ale rovnou dvě roušky. I tito lidé se řídili Fauciho doporučením, podle kterého tento přístup jednoduše zdvojnásobuje ochranu. Více roušek doporučuje nosit především kvůli novým mutacím koronaviru, které se v poslední době objevily a které jsou nakažlivější než ty původní.
“Pokud máte fyzickou ochranu pomocí jedné vrstvy a dáte na ni vrstvu druhou, je přeci logické, že docílíte efektivnější ochrany,” uvedl Anthony Fauci v pořadu Today v televizi NBC News. Dodal také, že výsledná ochrana je podobná jako v případě respirátoru. I ten doporučil v současné době jako alternativu. Jde ale o dražší cestu, protože roušky je možné jednoduše vyprat, zatímco respirátory jsou jednorázové. Některé evropské země už zavedly nošení respirátorů povinně. Také Česká republika zvažuje, že je nařídí ve veřejné dopravě nebo obchodech.
Jak si roušky správně nasadit
Pochopitelně hodně záleží také na typech roušek, které použijete. Je například vhodnější použít dvouvrstvou látkovou roušku na vnější stranu a jednorázovou chirurgickou roušku na vnitřní stranu než použít dvě jednorázové chirurgické roušky.
Každá ze tří vrstev roušky má svůj účel. Vnější chrání před kapénkami, střední filtruje a spodní vrstva absorbuje tělesný pot a sliny. Další alternativou pak může být použití dvouvrstvé roušky a tvářového štítu, byť o jeho efektivitě někteří experti pochybují.
Foto: Shutterstock