Těžko se tomu věří, ale bohužel je tomu skutečně tak. Na trhu existuje snadno dostupný a velmi levný lék Isoprinosine, který podle všeho prokazatelně funguje na nemoc Covid-19. Jenže se v podstatě nepoužívá, protože výsledky nejsou podloženy klinickými studiemi.
Vyrábí ho všude po světě za pár korun
A proč tyto studie zatím nevznikly? Důvod je prostý a bohužel zarážející: Isoprinosine dnes vyrábí více než 40 firem po celém světě. Žádná z nich na něj nemá exkluzivitu, a proto na něm nemůže vydělat velké peníze. Proto se jí investice do nákladné studie, která by účinnost léku beze vší pochybnosti prokázala, nevyplatí.
Na problém upozornil český epidemiolog a imunolog Jiří Beran. Ten se sám koronavirem nakazil, stejně jako jeho syn. Oba se za pár dní s pomocí Isoprinosinu vyléčili. Jejich případ ale pochopitelně není zrovna vypovídající, protože jde o relativně mladé a zdravé jedince, kteří navíc neměli těžký průběh nemoci. Beran přiznává, že pro takové případy je tento lék víceméně zbytečný.
Na druhé straně jsou ale případy těžké, a to u osob, které jsou starší nebo mají jiné zdravotní problémy. Také na tomto vzorku se přitom Isoprinosine v České republice podařilo otestovat. Beranovu radu totiž vyslechla lékařka, která se starala o nakažené seniory v domově důchodců v Litovli. Na vrcholu epidemie zde koronavirus, stejně jako v dalších domech seniorů, udeřil velkou silou a nakazil několik desítek starších osob. Zatímco v jiných domovech se neobešli bez obětí, v tom litovelském nezemřel z několika desítek pacientů ani jeden. Všem byl totiž podán lék Isoprinosine. Všichni se úspěšně uzdravili.
Zachránil i ty nejtěžší případy
Epidemiolog Beran pak poukazuje na neúprosnou statistiku. “Ti lidé byli ve věku 87 až 94 let. Byli to tedy lidé polymorbidní. Dalo se počítat s tím, že zemřou. Lék začali užívat a z těch dvaceti sice muselo být sedm hospitalizováno pro zápal plic, ale všichni se do domova důchodců vrátili živí a zdraví,” uvedl Beran.
Ještě před několika týdny si však byl Jiří Beran v zásadě jistý tím, že sice lék Isoprinosine může jednotlivým lékařům doporučovat, ale že pravděpodobně nikdy v masové formě coby léčba nemoci Covid-19 neprorazí. Právě proto, že není k dispozici klinická studie. Bez ní však nelze lék univerzálně používat.
Do věci se však vložil premiér Andrej Babiš, který ve svém příspěvku Čau, lidi lék Isoprinosine a jmenovitě Jiřího Berana zmínil. Ten mu prý odhalil málem zázračné výsledky, což premiéra zaujalo. “Profesor Beran mi řekl, že tenhle lék Isoprinosine dal čtyřiceti důchodcům, když jim začaly symptomy, a všichni to přežili,” uvedl Babiš. Ten přitom nechce příliš na nic čekat a chce se s odborníky poradit, jak co nejrychleji odstartovat klinickou studii na státní náklady. Babiš je přitom zklamán výsledky dosud používaných léků proti koronaviru. “My jsme tady čekali na ten remdesivir. To nějak dopadlo, i když zatím nemám pocit, že by to bylo nějaký zázrak. Pak tu byl Plaquenil, to také nedopadlo,” uvedl premiér.
Foto: Freepik