Stará lednice může být největším energetickým výdajem, protože pracuje bez přestávky po celý rok a není možné ušetřit na jejím provozu tak jako u jiných spotřebičů. Pokud ale chcete výdaje na její provoz omezit, můžete zkontrolovat její energetickou efektivitu.
Novější modely lednic jsou označeny štítkem s energetickými třídami vytvořenými Evropskou unií na základě jejich spotřeby a velikosti. Možná přišel čas na její výměnu. Pokud ji měnit nechcete, vyzkoušejte následující tipy.
Nastavte správnou teplotu
Optimální teplota ve vaší lednici by se měla pohybovat okolo 5 stupňů Celsia. Je důležité, aby nikdy nepřekročila hranici 8 stupňů, jelikož by to mohlo vést k rychlému množení bakterií. Stejně tak by teplota nikdy neměla klesnout pod 4 stupně, což by mohlo vést k namrznutí potravin, častějšímu spínání kompresoru a vyšší spotřebě energie.
Neotevírejte ji zbytečně
Teplota v lednici není záležitostí jednoho jednoduchého faktoru. Otevírání a dlouhé větrání lednice, ukládání teplých potravin a umístění poblíž zdi, topení nebo okna, kde na ně slunce svítí, ji neprospívají. Časté výkyvy teploty mohou způsobit, že potraviny rychleji ztrácejí svou čerstvost.
Správné uskladnění potravin
Chladnička má své teplotní zóny, které ovlivňují, jak a kde by se měly skladovat jednotlivé druhy potravin. V horní části lednice by měly být uskladněny potraviny, které je nutné co nejdříve spotřebovat, jako jsou dorty, chlebíčky, omáčky a polévky. Pro mléčné a mastné výrobky je vhodnější polička o něco níže. Pro syrové maso a ryby je nejlepší volbou nižší police.
Zásuvky ve spodní části chladničky jsou určeny pro ovoce a zeleninu, jako jsou lesní plody, třešně, listová zelenina a pórek. Některé druhy ovoce a zeleniny se však do lednice nehodí a je lepší je skladovat jinde. Častou chybou je skladovat v ní citrusy, banány nebo ananas.
Foto: Shutterstock