Udělejte si rychlý test, který odhalí demenci 10 let předem. Je to velmi spolehlivé

Málokterá nemoc je tak obávaná jako právě demence. Ačkoliv vás přímo neohrozí na životě, její příchod znamená pozvolné a setrvalé snižování kvality života až do stavu, kdy si člověk nepamatuje, kým je a nerozpoznává své blízké. To je pochopitelně noční můra mnohých, nehledě na to, že taková nemoc obrovským způsobem zatěžuje i okolí dotyčného, které je velmi traumatizováno rozpadem osobnosti svého blízkého.

Symptom u většiny lidí s demencí

Demence je ve skutečnosti syndromem, protože existuje hned několik typů, které se liší závažností různých symptomů a také progresí samotného onemocnění. Vědci přitom upozorňují na to, že nemoc se může začít projevovat výrazně dříve, než člověk ucítí první problémy s ní spojené. Pravdou ale také je, že náznakům většinou nevěnujeme pozornost a nepřipouštíme si, že jde o první projevy demence.

Je třeba si rovnou říct, že ztráta paměti nebývá prvním symptomem nemoci. Může ale být tím prvním, kterého si všimneme. Ve skutečnosti k ní dochází až tehdy, kdy stav již velmi pokročil a mozek už se nachází ve značném neurodegenerativním rozkladu. V takové fázi už je obtížné nemoc byť jen brzdit.

Studie publikovaná v časopise Psychogeriatrics uvádí, že jedním ze skutečně prvních symptomů, které některé typy demence provázejí, může být čichová dysfunkce. Týká se to zejména demence s Lewyho tělísky.

Významně předbíhá ztrátu paměti

Pod pojmem čichová dysfunkce rozumíme skutečnost, kdy člověk nedokáže správně rozeznat vůně a pachy například při přičuchnutí nebo při jídle. Vědci prokázali, že tento problém se týká až 90 % lidí s demencí s Lewyho tělísky.

Studie se také zabývala tím, jak dlouho předtím, než dojde k prvním známkám ztráty paměti, se projeví právě problémy s čichem. “Ukázalo se, že tyto příznaky předcházely ztrátu paměti od 1,2 roku až po 9,3 roku,” uvádějí výzkumníci.

Každý se tak může velmi jednoduše otestovat, zda mu náhodou v příštích letech nehrozí demence. Není to pochopitelně stoprocentní, ale zkuste si vzít nějaké voňavé či zapáchající předměty a vyzkoušejte, jak intenzivně je cítíte, například v porovnání s jiným členem rodiny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Psychogeriatrics

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Fanda
Fanda
2 let

A jak porovnám s jiným členem rodiny jak intenzivně pach či vůni cítí on?

Jana
Jana
2 let

Marty
Naprosto souhlasím……

Marty McCoy
Marty McCoy
2 let

Je třeba, aby si test udělala pisetelka článku. Ihned!

Palo Petro
Palo Petro
2 let
Reply to  Marty McCoy

A jak jste na tom s testem Vy? Nic moc?

Zdeněk
Zdeněk
2 let
Reply to  Marty McCoy

Už je pozdě. Nebo si možná k něčemu “přičuchla”.

Gabriela Gruntová
Gabriela Gruntová
2 let
Reply to  Marty McCoy

Tak už mám demenci asi už teď.Nemzu najít ten test 😂

Iris
Iris
2 let
Reply to  Marty McCoy

Jenže už včera bylo pozdě…