Do mrazáku dáváme velké množství potravin. U některých byste to ale riskovat neměli, a když, tak jen za určitých podmínek. Mít v mrazáku připravené pečivo pro jakoukoliv příležitost zní lákavě, ale pro zdraví to nemusí být to pravé. V první řadě by mělo být dokonale suché.
Čerstvé pečivo je nejlepší variantou
Samozřejmě, že nejlepší variantou je mít pečivo buď rovnou z pekárny, nebo vlastnoručně upečené. Takové pečivo nechte důkladně vychladnout, jinak by se v něm díky zapaření vytvořila plíseň ještě před zamrazením. Chléb, který si přinesete z pekárny, můžete skladovat v chlebníku.
Ještě lepší je, když ho tam dáte zabalený do utěrky nebo jiné látky vyrobené z přírodních vláken. Neměli byste ho ale z důvodu plesnivění nechávat v igelitovém sáčku. Dokonce se prodávají i sáčky určené přímo na pečivo, které vznik plísní eliminují.
Zabalte ho do alobalu
V pečivu se tvoří plíseň již po 48 hodinách. Abyste tomu zabránily, zamrazte ho ten samý den, co ho koupíte – nejlépe hned po vychladnutí. Důkladně ho zabalte do alobalu, a pak ho vložte do plastového uzavíratelného sáčku. Čerstvý chléb se vyplatí nakrájet na plátky a pak zabalit do alobalu jednotlivě, abyste měli po ruce vždy jen potřebné množství. Navíc zmrzne mnohem rychleji, a díky tomu eliminujete riziko vzniku plísně.
Pečivo neskladujte v lednici
Pečivo je náchylné na vlhkost. Z toho důvodu není vhodné skladování v lednici. Chléb v igelitovém sáčku se rychle zapaří, a plísním pak nestojí nic v cestě.
Jak pečivo rozmrazit?
Pečivo rozmrazujte při pokojové teplotě. Vyjměte ho z obalu a nechte pozvolna rozmrazit. Jakmile povolí, můžete ho dát i do topinkovače nebo do mikrovlnky. Rozmražené pečivo snězte co nejdříve, a nikdy ho opětovně nezmrazujte. V mrazáku vám vydrží zhruba tři měsíce.
Foto: Shutterstock