Bílé a voňavé ložní povlečení jen vybízí k ulehnutí a odpočinku. Jak si ale poradit, když pod povlakem jsou na polštářích viditelné zažloutlé skvrny? Odhalíme vám dokonalé triky, aby vaše polštáře zůstaly sněhobílé.
Výměna ložního prádla nestačí
Pravidelně měníte ložní prádlo, ale zapomínáte na důkladné čištění polštářů a přikrývek. Bohužel se do nich dostává množství prachu a další nečistoty, které jsou živnou půdou pro roztoče, viry i bakterie. Polštáře a přikrývky povlečením nelze zcela uchránit před zažloutlými skvrnami, které se na nich objevují. Jakmile je spatříte nebo ucítíte závan zápachu, je nejvyšší čas polštář a přikrývku vhodit do pračky.
Praní polštáře s jedlou sodou a octem
Jedlá soda a ocet působí jako přírodní změkčovač a zároveň bělidlo. Obojí je antibakteriální a vhodné pro pravidelné praní polštářů a přikrývek. Hrnek naplňte z poloviny jedlou sodou a dolijte octem. Vše vlijte do bubnu pračky a vyperte přikrývku a polštář na předepsanou teplotu podle druhu textilie a výplně. Po vyprání stačí obojí vyvěsit a nechat vyschnout. Vyschnutím se octová vůně okamžitě ztratí.
Bělení citronovou šťávou
Bělící a dezinfekční účinky má také citronová šťáva. Na praní potřebujete šťávu ze šesti vymačkaných citronů a větší nádobu s teplou vodou. Do roztoku vložte polštář a nechejte směs působit přes noc. Polštář by měl být zcela ponořený. Druhý den polštář klasicky vyperte, po zažloutlých skvrnách nebude ani památky.
Přidejte peroxid vodíku
Na opravdu odolné skvrny s tmavě žlutou a nahnědlou barvou zabírá peroxid vodíku smíchaný s citronovou šťávou. Budete potřebovat hrnek peroxidu vodíku a půl hrnku citronové šťávy. Vše smíchejte a přidejte do lavóru s teplou vodou. Polštář ponořte na několik hodin do směsi a následně vyperte běžným způsobem. Při praní kontrolujte údaje na štítku od výrobce, některé materiály nesnesou praní na vysokou teplotu.
Foto: Shutterstock