Vatruški jsou původně rolnické pečivo, které připravovali lidé na venkově. Jedná se o středně velké kynuté koláče, které jsou plněné jen svrchu. Zdobit můžete tvarohem, ovocem, nebo třeba džemem.
Jarní dobrota na svatého Jiří
Vatruški byly původně připravovány na domácím krbu, a to někdy přímo na otevřeném ohni, kde se kdysi peklo. Jedná se o tradiční pečivo, které si lidé připravovali na první pastvu dobytka, která se uskutečňovala okolo svatého Jiří. Egorij Vešnij se slaví 23. dubna a je to tradiční patron všech pastýřů.
Jako první tvoříme slánek
Aby nám těsto vykynulo, budeme potřebovat slánek. 60 gramů vody smícháme s 6 gramy soli a 11 gramy droždí. Směs rozmícháme a vzniklou světlou tekutinu přelijeme do skleničky s uzávěrem. Takto přichystaný slánek nechejte vyzrát do druhého dne v lednici. Ráno jej ponechejte v pokojové teplotě a těšte se, jakou parádu nadělá.
Nyní zpracujeme těsto
Těsto budeme tvořit ze slánku, 600 gramů hladké mouky, jednoho celého vejce a jednoho žloutku, 30 gramů majonézy (tu můžete nahradit třemi lžícemi oleje), 65 gramy másla a 160 mililitry mléka. Množství mléka se mění podle savosti mouky a velikosti vajec, která do receptu použijete.
Na pomašlování ještě budeme potřebovat jedno rozšlehané vejce.
Je libo náplň?
Tradiční náplň je tvořena z půl kila tvarohu, 60 gramů cukru, jednoho žloutku, 20 gramů vanilkového cukru a dvou lžic zakysané smetany. Smíchat a nechat připravené na naplnění.
Těsto musí kynout
Nyní necháme zpracované těsto vykynout. Hnětení nám zabralo asi čtvrt hodiny, kynutí bude trvat asi 3 hodiny. Vždy záleží na pokojové teplotě. Těsto by se mělo dostat na dvojnásobek svého objemu. Pokud si přejete těsto nechat vykynout v klidu přes noc, je to možné. Ráno nádobu vyjměte nechejte těsto pobýt chvíli v pokojové teplotě. Těsto rozdělte na malé části a vyválejte kuličky. Vložte je na plech, který přikryjete dalším plechem, a nechejte ještě hodinu kynout.
Bochánky roztlačte skleničkou, do středu dejte náplň. Pečte 20 minut na 175 stupňů Celsia.
Foto: Shutterstock
Kynuté koláčky, jo? No to nemusíme na Ukrajinu, dělám tolik druhů kynutých buchet, a koláčů, že toto je fakt mimo terč., u nás máme přece tolik receptů… No hlavně, že zas něco ukrajinského. Jejich lidová kuchyně je samá mouka, přesně to, od čeho se u nás upouští.